Na pravé italské risotto si mnozí musí zvykat. Těm, kdo vyrostli na české klasice, kdy se obralo kuře od oběda a smíchalo s uvařenou rýží z pytlíku (nic proti tomu, když zbylo z kuřete dost šťávy, byla to dobrota), často přijde mazlavé a rýže nedovařená. Ale přesně tak to Italové mají rádi. Zrnka pěkně na skus a konzistence krémová…
Ač jinak italskou kuchyni zbožňuji, také mi chvilku trvalo, než jsem se k téhle dobrotě projedla. Definitivní zlom nastal, když jsem si jednou v Miláně, přejedená těstovin, objednala hráškové risotto. Bylo neskutečně dobré! Ta jemná delikátní, a přitom správně výrazná chuť, mě úplně dostala. Od té doby hledám recepty, a zkouším ji napodobit. A tenhle, o který se s vámi dnes podělím, se tomu mému milánskému originálu blíží nejvíc.
Na hráškové risotto pro 4 osoby potřebujete:
- 200 g rýže na risotto (Arborio, Carnaroli)
- 2 menší šalotky
- 3 stroužky česneku
- olivový olej
- 100 ml suchého bílého vína (nemusí být)
- sůl a čerstvě mletý pepř
- 50 g másla
- 70 g strouhaného parmezánu
- 1 l zeleninového nebo kuřecího vývaru
- 300 g čerstvého nebo mraženého hrášku
- čerstvá bazalka
Postup:
Šalotku jemně nakrájejte a zpěňte na olivovém oleji. Přidejte rýži a asi dvě minuty restujte, až se zrníčka obalí tukem. Pak vsypte česnek pokrájený na plátky a téměř hned, aby nezhořkl, zalijte vínem. Nechte ho vyvařit a přilijte asi půl litru vývaru. Vařte na mírném ohni a stále podlívejte vývarem. Zhruba po deseti minutách přidejte hrášek. Polovinu celá zrnka, tu druhou umixujte do hladka a přidejte k rýži. Asi po 15 až 18 minutách bude rýže přesně na zkus. V tu chvíli odstavte z ohně a přisypte nastrouhaný parmezán nebo Grana Padano a na závěr vmíchejte máslo a natrhané lístky bazalky. V sezoně můžete přidat i uvařené kousky zeleného chřestu. Moc dobrá je i varianta pro masožrouty, kdy osolíte, opepříte a opečete špalíky vepřové panenky a ty pak po odpočinutí nakrájíte na plátky a dáte na rizoto.