Vyzkoušeli jsme: Co se opravdu naučíte na kurzu vaření?

foto: Unsplash

Soutěž MasterChef znovu nebývalým způsobem pozvedla zájem Čechů o vaření. A stále více lidí se nyní hlásí i do kurzů vaření. A tak nás zajímalo, jak to vlastně na takovém kurzu chodí a co se tu dá za jeden večer naučit.

„Představa, že sem chodí jen lidé zběhlí ve vaření, je úplně mylná,“ vysvětluje mi hned na úvod šéfkuchař Lukáš Jeništa, který náš kurz ve Škole vaření Chefparade vede. „Samozřejmě je fajn, když přijdou lidé, kteří mají s vařením alespoň základní zkušenosti, ale zvládneme i naprostého začátečníka,“ usmívá se.

Vážu si tedy zástěru a stavím se k jednomu z pracovních míst. Je to trochu jako v Masterchefovi, jen tady vládne mnohem poklidnější, přátelská nálada. Však také nesoutěžíme, přišli jsme se něco naučit. Rozhlížím se po svých spolustudentech. Milá paní kolem padesátky, pohledný asi třicetiletý muž ve vzorně vyžehlené košili, pár studentů i pán, kterého nedokážu zařadit. Nakonec mi během večera prozradí, že je řidičem kamionu. Že na kurzy chodí úplně každý bez ohledu na věk či sociální postavení, mi potvrzuje i šéfkuchař Lukáš Jeništa. Dokonce sem prý jezdí lidé z celé republiky. Z Teplic, Aše, Brna…

foto: Jitka Lubojacká

Vaření s šéfkuchařem

Nabídku kurzů je hodně pestrá, začátečníkům často vyhovuje například sushi, někdo raději volí zaměření na steaky, českou, francouzskou i exotickou kuchyni, milovníky sladkého zláká spíše škola pečení makronek nebo česká retro cukrařina. Já si vybrala kurz Mořské plody, protože je mám ráda, ale připravovat je moc neumím. Těším se, až se konečně dozvím, jak připravit humra, slávky, krevety...

Na začátek si připravíme koktejl z tichomořských krevet. Prvním krokem je se naučit, jak správně krevety připravit a očistit. To už jsem párkrát dělala, takže si vedu lépe než například pán naproti mně, jenž evidentně krevetu drží v ruce poprvé a trochu bezradně se rozhlíží kolem sebe. Šéfkuchař Lukáš si ho hned všimne a jde mu vše ukázat. Za chvilku máme hotovo všichni a můžeme pokračovat přípravou majonézy. Olej, žloutky a hlavně správné dochucení. Překvapí mě, že krevety nakonec smícháme s čerstvě pokrájenou okurkou, ale když si všichni sedáme kolem velkého stolu, abychom své výtvory ochutnali, musím uznat, že tahle kombinace je opravdu moc dobrá. Při jídle mluvíme zase jen o jídle a vaření. 

„Já už jsem na třetím kurzu vaření,“ svěřuje se pán naproti mně, jejž tipuju na učitele či úředníka státní správy. Začalo to dárkem k Vánocům a už je z toho málem závislost,“ směje se. „A kdybyste je měl porovnat…,“ zajímá mě. „Každý je úplně jiný, hodně záleží, jaká se zrovna sejde parta i na osobnosti kuchaře, který kurz vede, ale každý mě bavil a něco mi dal,“ svěřuje se. Ale dost povídání, je nejvyšší čas vrátit se k vaření.

Chod za chodem

Čekají nás dušené slávky s citronovou trávou, zázvorem a koriandrem. Hodně lidí se je bojí doma připravovat, protože slyšeli, že když se uvaří špatně, mohou způsobit zdravotní problémy. Lukáš Jeništa nám ale vysvětluje, na co je třeba dát pozor. „Každou slávku musíte vzít do ruky, očistit a zkontrolovat, jestli je zavřená. Pokud není, musíte ji nekompromisně vyhodit. A naopak po uvaření ta, co se neotevře, se také nemůže jíst. Jinak je recept velmi jednoduchý a zvládne ho i úplný začátečník. K hotovým slávkám dostáváme čerstvě upečenou focacciu a ta je tedy úplně skvělá, tu si doma určitě připravím.

Dalším chodem jsou tygří krevety podávané s tomatovým rizotem. Začínáme opět očištěním a přípravou krevet. Tentokrát je dostáváme celé, takže: ulomit hlavičku, vyloupnout z krunýře a teď ostrým nožem jemný řez podél, aby se dalo vyloupnout střívko. Hotovo. Dvě si necháváme vyloupnuté, ale s hlavičkou na ozdobu. Pak už se dozvídáme, jakou vybrat rýži na pravé italské rizoto a jak to uvařit jako rozený Ital hezky krémové. A protože se blíží Vánoce, zajímá mě, co se jí na Štědrý den v rodině šéfkuchaře. „No, kapr ne,“ směje se Lukáš Jeništa, na toho chodíme druhý den k rodičům. Já si své štědrovečerní menu většinou vymýšlím na poslední chvíli. Nikdy ale nesmějí chybět šneci a dýňová polévka, rybí nevařím. A pak už to bývá třeba nadívaný králík s vánoční nádivkou nebo křepelky, humr… Nás teď čekají ještě chody dva. Smažené olihně s petrželovou solí a česnekové aioli a gratinovaný humr thermidor.

To nejlepší nakonec

Už jste někdy čistili olihně? Není to úplně snadné, a kdyby mi Lukáš neukázal, jak na to, nevěděla bych. Celý obsah se musí hodně dobře vymačkat, očistit, odkrojit, co se nejí, a hlavně vyndat vnitřní kost, o které ani netušíte, že tam je. Chvíli to trvá, ale když už pak dělám třetí, jde mi to celkem od ruky. Čisté maso se pak nakrájí na proužky, obalí v mouce a zprudka krátce usmaží. Jí se jen pokapané domácí majonézou a například se zeleninovým salátem.

Na závěr kurzu přichází konečně můj vyhlížený okamžik. Živého humra jsem párkrát zahlédla někde v zahraničí na rybím trhu, ale že bych ho někdy měla v ruce? Ani náhodou. Dozvídáme se, že tenhle už tři dny hibernuje v ledničce a do Prahy doputoval až z daleké Kanady. Ti odvážnější z nás si ho mohou vzít i do ruky. Dostává se nám ale důsledného varování, abychom nikdy, skutečně nikdy, nepřibližovali své prsty k jeho klepetům. Ale voda už se vaří a náš milý krab do ní bude velmi brzy hozen. Zaživa. Zdá se to kruté, nicméně je to běžný kuchařský postup, který je údajně stejně šetrný, jako kdybyste mu jednou ranou utnuli hlavu.

Jenže to nejde, protože to nejlepší maso se ukrývá pod krunýřem a dostanete se k němu pouze tak, že kraba uvaříte. Trvá to asi dvacet minut, během nichž si připravujeme zbylé ingredience pro poslední chod. Krabí maso se dá upravit na tisíc způsobů, nejlépe ale jeho jemná chuť vynikne při gratinování, například jen s trochou másla a bylinek.

Jak kurz probíhá?

Po příchodu vás uvítá šéfkuchař a seznámí vás s programem kurzu. Jestliže jste přišli sami bez doprovodu, nemusíte se bát, určitě se tu brzy spřátelíte a kurz si užijete i tak. Není třeba si s sebou cokoli nosit. Suroviny, kuchyňské náčiní či zástěry jsou součástí kurzu. Dobrá nálada úplně stačí. Všechny recepty z kurzu vaření dostanete e-mailem hned následující den.

Zdroj: Chefparade.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související