Masové kuličky po řecku. S mátou a zakysanou smetanou

Delikátní letní večeře
foto: Unsplash

Masové kuličky jsou jako stvořené pro delikátní letní lehkou večeři. Připravit je můžete na pánvi, v troubě či na grilu. Ty jsou samozřejmě nejlepší!

Receptů na masové kuličky existují stovky. Pokud si ale chcete doma přivolat dovolenkovou náladu, zkuste tento. Voní létem a nemá chybu. V Řecku jim říkají Keftedes a vězte, že receptů na ty pravé řecké je asi stejně jako receptů na náš bramborový salát. Základem je ale vždy kvalitní maso, většinou hovězí, jehněčí či kůzlečí. Nebo jejich směs. Liší se použitými bylinkami, někde přidávají sýr, nebo je zalévají rajčatovou omáčkou… Já tenhle získala na ostrově Zakynthos. Tak moc mi chutnaly, že jsem uprosila kuchaře v místní taverně, aby mi ho prozradil. Nejdřív nechtěl, tvrdil, že jde o rodinné tajemství, které má od své babičky, ale když jsem si je tam dávala už třetí den po sobě, vyměkl. Ta chuť je vážně jedinečná a já pořád přemýšlela, v čem může být to tajemství. Očekávala jsem nějaké tajné koření, ale pravda mě překvapila. To kouzlo je totiž v jednoduchosti. Tak málo ingrediencí, a tak skvělá chuť!

Masové kuličky po řecku

Potřebujete:

  • 750 g mletého hovězího hrudí
  • 250 g mleté jehněčí plece
  • hrst nasekané čerstvé máty
  • 3 lžíce zakysané smetany nebo řeckého jogurtu
  • sůl, pepř
  • 2 stroužky česneku
  • olivový olej

Postup:

Maso smíchejte s utřeným česnekem, mátou a jogurtem (je nejlepší, ale se zakysanou smetanou to také jde), dostatečně osolte a opepřete. Ruce si pokapejte olejem a tvořte malé kuličky. Dobře tzv. utáhněte, aby se nerozpadaly. Smažte na pánvi, péct je můžete i v troubě, ale z grilu jsou prostě nejlepší. Pokud nemáte hustý rošt, z kterého by nepadaly, můžete tvořit i malé karbanátky, jsou také skvělé. Podávejte se zelinovým salátem a čerstvým pečivem. Jako příloha se hodí i tzatziki.


Rychlá večeře: grilované bylinkové kuře v tortille

Bylinkové kuře v tortille
Foto: Jaroslav Foltýn

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související