Když se řekne terapie lesem, většině lidí se vybaví příjemná procházka, hledání hub, nebo sbírání borůvek… Znalci ale vědí, že jde o známou terapeutickou metodu, která si klade za cíl zbavit vás stresu, zlepšit náladu, pozornost i zvládání každodenního tlaku doma i v práci.
Pokud pojem terapie lesem neznáte a trápí vás upracovanost, roztěkanost a věčný pocit, že nic nestíháte, zbystřete. Relaxační metoda shinrin-yoku, také známá pod názvem lesní koupel, což je doslovný překlad z japonštiny, kde shinrin-yoku vznikla, pomáhá při soustředění, dokáže uklidnit rozháranou duši a naučí vás koncertovat se na to podstatné.
Krásné na ní je, že k ní vůbec nic nepotřebujete, jen se naučit být tady a teď. Což, pravda, není úplně snadné. Často bývá nabízená zejména v lázeňských resortech mezi dalšími wellness procedurami, kde vám vše vysvětlí zkušený terapeut. Ale když víte, o co jde, můžete se o ni pokus i úplně sami. Není to vlastně vůbec složité.
Jen tak být a dýchat
Věčně upracovaní Japonci, kteří v práci tráví i 16 hodin denně, se zabývají účinky přírody na fyzické i psychické zdraví dlouhodobě. Vědec Yoshifumi Miyazaki o terapii lesem napsal několik knih a tvrdí, že shinrin-yoku skutečně prokazatelně pomáhá zlepšit imunitu, snižuje krevní tlak i stres a přispívá k celkovému uvolnění těla i mysli. Jeho slova dokládá i několik vědeckých studií. V Japonsku se tato metoda dokonce vyučuje na lékařských fakultách a rozšířila se už v podstatě do celého světa. Velkým průkopníkem je i japonský vědec Quing Li, který o metodě napsal knihu Shinrin-Yoku: The Art and Science of Forest Bathing.
„Nechte své tělo, ať je vaším průvodcem. Naslouchejte, kam vás chce zavést. Jděte za nosem. A dopřejte si čas. Nezáleží na tom, zda se někam dostanete. Nikam nesměřujete. Ochutnáváte zvuky, vůně a pohledy a necháváte les, aby do vás vstoupil,“ píše Qing Li.
Ovšem, aby terapie lesem byla skutečně účinná, jen pouhá procházka nestačí. I když i ona je samozřejmě velmi příjemná a prospěšná. Jak nám vysvětlil Daniel Fajkus, vedoucí SPA v hotelu Falkensteiner v Mariánských lázních, důležité je zkrotit své myšlenky, vnímat pouze přítomnou chvíli a soustředit se na okolí kolem sebe.
Zapomenuté umění soustředit se
„Víte, kdo soustředěné vnímání okamžiku ovládá zcela přirozeně?“ ptá se nás Daniel Fajkus na úvod naší lekce, kterou jsem se rozhodli vyzkoušet na vlastní kůži. „Malé děti? “ tipujeme. „Bingo!“, zní radostná odpověď. „Malé děti se opravdu dokáží zcela a plně soustředit pouze na jednu věc, nikam nespěchat a užívat si daný okamžik. Jen si vzpomeňte, jak dokáží dlouhé minuty sledovat třeba mravence nebo berušku na svém prstu. Všichni jsme to uměli, ale zapomněli na to, nebo nás to odnaučili, “ vysvětluje. A dospělí své děti z tohoto soustředění často vytrhují, přesvědčují je, ať už konečně jdou a nezdržují… Což je velká chyba.
Zbystření smyslů
A tak si zouváme uprostřed lesa boty, zkoušíme, jak jehličí píchá do bosých chodidel, jak jemný je mech a jak studí kapky vláhy na lesní trávě. Zajímavá zkušenost. Ještě zajímavější pak je, když nás Daniel vede k tomu, abychom si sedli, opřeli se o strom, zavřeli oči a zkoušeli vnímat „hlasy“ lesa. Chvíli jen tak posloucháme šumění stromů, ale za pár okamžiků slyšíme v dálce zapípat ptáka, bzučení mouchy a pak úplně zdálky i hluk projíždějících aut. Člověk by nevěřil, že sem mohou být slyšet. Pak nás terapeut vyzve, abychom si představili, že jsme se na planetě Zemi ocitli úplně poprvé. A máme prozkoumat své nejbližší okolí. Jakýkoli detail – kůru stromů, větvičku, kamínek, rostlinu, přivonět k šišce… Soustředění se na daný okamžik či věc má za cíl naučit mysl oprostit se od přemíry podnětů, která nás denně zahlcují. A mají za následek podráždění, únavu, stres. V neposlední řadě i zhoršené mezilidské vztahy či náladu.
Zkuste to, bude vám líp
Terapeutů, kteří se terapií lesem u nás zabývají, najdete už docela dost. Pokud na ni narazíte při nějakém wellnessovém pobytu například v lázních, rozhodně ji otestujte. Zkušený terapeut vás navede, jak zkrotit své myšlenky a začít vnímat přírodu úplně novýma očima. Určitě ji ale můžete zkusit i sami. Stačí, když necháte doma mobil a vyrazíte. Bez cíle a důvodu. Jen tak se toulat a pozorovat svět kolem sebe. Věřte je to značně návykové a opravdu to velmi uklidňuje.
Mariánské lázně: Ideální místo na relax
Zdroj:time.com, forestbathe.co.uk, www.health.harvard.edu, www.oprah.com a autor