Jak zhubnout a nepřibírat? Osvojte si 5 zdravých návyků

foto: Unsplash

Zhubnout není snadné, ale i když se nám to podaří, čeká nás mnohem náročnější úkol. Udržet si to. A to je už úplně jiná disciplína.

Herečka Rebel Wilson nebo třeba zpěvačka Adele. Co mají společného? Kromě toho že jsou talentované a velmi úspěšné ve svém oboru, obě dokázaly zhubnout desítky kilogramů. A hlavně si váhu následně i udržet, což je věru těžký úkol. Rozhodně platí, že vše je v hlavě a pokud se rozhodnete, dokážete to. Ruku v ruce se změnou myšlení jde i celková změna životního stylu. Některé návyky působí spíš nenápadně. Přesto můžou být tím zásadním, co rozhodne, zda se vám podaří si zdravou váhu udržet. Pojďme si říct, které jsou ty nejdůležitější.

Přemýšlejte o tom, co budete jíst

Každému vyhovuje něco jiného, ale je smutnou pravdou, že nejvíce se přibírá z nekontrolovaného jezení. Nejde jen o množství, ale především o skladbu jídelníčku a správné načasování. Nejlepší je mít plán, co a kdy za celý den sníte a toho se držet. Když si nakoupíte a připravíte jídlo předem, vyhnete se momentům, kdy už máte takový hlad, že sníte cokoli a často ve špatném množství. A hlavně si tak zase zpomalíte metabolismus, což má vliv na vaši váhu.

Zdravá jídla i svačinky po ruce

Co doma nemáte, to večer u televize nesníte. Tohle zlaté pravidlo je tak jednoduché! Mlsná nás nejčastěji přepadne večer, když jsme konečně v klidu a chceme na chvilku vypnout a odpočinout si. Pro tyhle okamžiky je dobré mít doma v zásobě něco zdravějšího než brambůrky a zmrzlinu. I pečená zelenina s jogurtovým dipem, pár oříšků nebo třeba jablko zaženou chutě. Těm je důležité vyhovět, ale nikdo neříká, že to musí být čokoládový dort. Zdravější alternativa se vždycky najde. A pro chvíle většího hladu, kdy nemáte čas vařit, je dobré mít v mrazáku menší vyvážené jídlo – například zeleninou polévku.

Vyhoďte či darujte všechno velké oblečení

Když doma nemáte své pohodlné kalhoty pro tlustší období a ty „hubené“ vás škrtí, máte jen dvě možnosti. Znovu se trochu krotit a těch pár kilo navíc zhubnout, nebo si jít koupit větší. A to je potupa. Důkaz, že jste to nedali. Když jsou ale doma, prostě si ji oblékneme a přestaneme to řešit. Tedy až do chvíle, kdy ho začnou škrtit i ty. Mít v šatníku jen oblečení pro „štíhlé“ období je mnohem efektivnější způsob než neustálé kontrolování váhy.

Zůstaňte fyzicky aktivní

Odborníci doporučují nejméně 150 minut středně intenzivní fyzické aktivity týdně. Ale nemusí to být najednou. Pokud vám víc vyhovuje každý den 30minutová procházka, jděte na ni. Dáváte-li přednost běhu nebo času v posilovně, klidně si vše rozdělte na různě dlouhé úseky. Strávit asi hodinu v posilovně, pak si za dva dny užít delší výklus či běh a o víkendu si zajít na jógu… Je to jen na vás. Neexistují žádná konkrétní pravidla o typu fyzické aktivity, kterou byste měli dělat. Jednoduše si vyberte něco, co vás baví a pomáhá se udržet v kondici.

Řiďte se sami sebou

Každý z nás je jiný a funguje na něj něco jiného. Poté, co jste prošli dlouhým nelehkým hubnoucím obdobím, jste určitě zjistili, co vám vyhovuje a co ne. Už víte, kdy máte nejčastěji hlad, a že je dobré pro tuhle chvíli mít u sebe nějakou svačinu. Tušíte, kdy vás nejčastěji přepadá chuť na sladké a že se dá zahnat i něčím lepším, než je větrník. Ale taky už jste pochopili, že odpírat si slepě nějakou pochutinu nikam nevede a že je dobrá si ji občas prostě bez výčitek dopřát. Tohle všechno jsou velmi cenné zkušenosti a byla by velká škoda na ně zapomenout. Udržování zdravé váhy je celoživotní proces, stejně jako například vzdělávání. Nikdy nebudete mít hotovo, ale když to přijmete jako neoddělitelnou součást svého života, vůbec vám to nebude připadat těžké. A hravě to zvládnete.

Zdroj: healthline.com, www.eatthis.com, www.medicalnewstoday.com, www.livestrong.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související