Rodinný poklad: Recept na čokoládový perník po babičce

foto: Unsplash

Už to tak bývá, že některé recepty se v rodinách předávají jako svátost. Babiččin čokoládový perník k nim rozhodně patří. Recept na něj pochází z první republiky. A lepší jste, bez jakéhokoli přehánění, nejedli.

Tento recept na čokoládový perník je skutečný poklad. Jeho chuť je nenahraditelná. A přitom je to úplně jednoduché, nic na tom vlastně není. Tajemství spočívá ve výběru ingrediencí, žádné náhražky. Nepoužívá se žádný prášek do perníku, koření se má ručně strouhat na jemném struhadle, pak je to teprve ono. A samozřejmě nesmíte šetřit na čokoládě, ta je ve výsledku stěžejní. Nedává se jí moc, tak si klidně kupte opravdu kvalitní.

Babiččin čokoládový perník

Potřebujete:

  • 3,5 skleničky (2 dcl) polohrubé mouky
  • 2 celá vejce
  • 1,5 skleničky cukru krystal
  • 1 skleničku oleje
  • 2 skleničky mléka
  • 1 lžíci kakaa
  • 50 g hořké čokolády
  • 1 větší jablko
  • 1 vanilkový cukr
  • skořici a badyán od každého nastrouhat špetku, 1 necelý hřebíček a 2-3 zrnka anýzu a fenyklu roztlouct v hmoždíři
  • 1 lžíci medu
  • 1 prášek do pečiva

Postup:

Nejprve smíchejte suché suroviny s kořením a práškem do pečiva. Pak nastrouhejte najemno oloupané jablko a čokoládu a přidejte vše ostatní. Zamíchejte a vlijte do vymazané a vysypané formy. Pečte cca na 170 stupňů asi 25 minut. Po upečení pocukrujte.

Mýty o čokoládě

Čím víc kakaa, tím lépe, bílá čokoláda není čokoláda… Pokud jde o čokoládu – výčet tradovaných polopravd či úplných nesmyslů nebere konce. Jedním z těch hodně zažitých je představa, že pravá horká čokoláda je hustá, až v ní stojí lžíce. Přitom je to naopak, ta luxusní je vždy řídká, skoro jako voda. Má pouze příchuť prvotřídní čokolády, která se v ní rozpustí. Vyzkoušet si to může každý sám: stačí rozpustit ve 100 mililitrech mléka 60 g kvalitní čokolády. Hořké, mléčné nebo bílé, záleží jen na tom, co máte rádi. Chutná skvěle, ale rozhodně není hustá. To, co vám občas nabízejí v cukrárnách či kavárnách je nápoj plný ztužovadel, případně husté smetany či dalších přísad.

Dalším častým mýtem je, že ta nejlepší čokoláda má mít 80 či 90 procent kakaa. Jenže taková čokoláda má spíše suchou, až drolivou konzistenci a je velmi hořká. K jídlu vlastně není určená, je pouze surovinou pro výrobu dalších čokoládových delikates. O správné chuti čokolády rozhoduje především technika zpracování, ale i místo, kde kakaové boby rostou. Například, zda je tam dostatečně vlhko a polostín, protože na přímém slunci by se spálily.

A jak je to s barvou?

Mnoho lidí si myslí, že správná barva čokolády je pouze hnědá. Jenže ve skutečnosti může být čokoláda i bílá. Kvalitu čokolády totiž určuje především kakaové máslo a to má po separaci kakao­vého prášku barvu slonové kosti. Takže záleží na tom, jak výrobce s kakaovými boby naloží. Díky speciálními lisu, může vyrobit kakaové máslo pro výrobu kvalitní bílé čokolády. Ta by měla obsahovat zhruba 27 procent kakaového másla, mléko a vanilku. Pokud ovšem výrobce použije levnější sójové složky, kvalita čokolády klesá. Z toho paradoxně vychází, že kvalitní bílá čokoláda je dražší než mléčná čokoláda, protože je v ní více drahocenného kakaového másla.

Zdroj: theconversation.com, Inc.com, The Washington Post, thespruceeats.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související