Svatomartinské ořechové rohlíčky z kynutého těsta. S náplní i bez

foto: Zuzana Smith

Klasická svatomartinská dobrota jsou ořechové rohlíčky z kynutého těsta. Vyzkoušejte tento recept a jiné už péct nebudete.

Vypadají možná složitě, ale postup je velmi jednoduchý. V podstatě stačí připravit klasické kynuté těsto a pak už je jen zabalit a upéct. To zvládne i malé dítě, které si k tomu můžete přibrat. Věřte, pokud hledáte smysluplnou činnost, jak menší děti zabavit, není nic lepšího. Mají šikovné prstíky, takže dávat lžičkou náplň, balit rohlíčky i na závěr je potřít vejcem pro ně bude hračka.

Základní recept mluví o ořechové náplni, ale použít můžete tvarohovou (stejnou jako na buchty), kostičku čokolády, marmeládu, mák… Nebo klidně nic. Chutnají skvěle i jen tak pocukrované. Nebo je můžete po upečení rozříznout a naplnit ochuceným tvarohem, máslovým krémem s čokoládou či šlehačkou s ovocem. Určitě vás napadne i nějaká vlastní varianta. Ořechové náplně nedávejte mnoho, má tendenci vytékat, nebo ji ještě spojte vaječným bílkem.

Na svatomartinské rohlíčky potřebujete:

  • 500 g mouky, 2/3 hladké, 1/3 polohrubé
  • 25 g droždí
  • 100 g másla
  • 80 g moučkového cukru
  • 2 žloutky (může být i jedno celé vejce)
  • 2 dl mléka
  • 1 vejce na potření
  • špetka soli

Na nádivku: 180 g vlašských ořechů, 60 g moučkového cukru, 2 lžíce másla, 1-2 lžičky rumu, špetka skořice, vanilky a badyánu

Postup: Mouku nasypte do mísy, do důlku rozdrobte droždí, zakapejte pár lžičkami teplého mléka, posypte cukrem a nechte vzejít kvásek. Pak přidejte povolené máslo, cukr, žloutky, teplé (ne horké) mléko a sůl. Vypracujte hladké těsto a nechte v teple kynout asi 60 minut, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Je v něm dost másla, tak to trvá déle. Chce svůj čas. Pak ho srazte a nechte znovu kynout, dokud znovu pořádně nevyběhne zhruba na dvojnásobek.

Vykynuté těsto rozdělte na dvě části. Z každé vyválejte kulatou placku a rozdělte ji na osm trojúhelníků. Pokud chcete rohlíčky menší, udělejte jich víc. Na kraj širší části dejte lžičku náplně a poté od ní směrem ke špičce trojúhelníku sviňte rohlíček. Ořechové rohlíčky nechte zhruba 10 minut ještě na plechu kynout, pak potřete rozšlehaným vejcem a dejte péct do předem vyhřáté trouby na 170 stupňů na cca 15 minut.



Jak na kynuté těsto? Důležité jsou tyto tři kroky

Správně připravený kvásek

Na mouku rozdrobte předepsané množství droždí, posypte ho cukrem, pokapejte pár lžícemi teplého mléka nebo vody a rozmíchejte na kašičku, do které přimíchejte malinko mouky. Zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě vzejít. Důležité je, aby tekutina (mléko nebo voda) byla jen teplá, nikdy ne horká. Když do ní strčíte prst a pálí, je to moc. Příliš vysoká teplota by kvasinky v droždí zničila a kvásek by nevzešel. Příliš studená naopak nepodpoří kvašení. Na cukr nikdy nezapomeňte, celý proces urychluje a podporuje. Naopak na droždí nepatří sůl, tu dávejte vždy jen do mouky. A poslední důležitá věc, dejte kvásku čas. Klidně i dvacet minut, čím lépe vzejde, tím rychleji vám pak těsto vykyne.

Důkladné vypracování těsta

Těsto se musí opravdu důkladně vypracovat, nejlépe to jde v robotu. 6e je již dobře vypíchané poznáte podle toho, že se nelepí, je krásně pružné a kompaktní.

Neošizené vykynutí

Zejména tučná těsta plná másla, jaká se připravují na mazanec nebo vánočku, vyžadují kynout opravdu dlouho. Alespoň dvě, tři hodiny. Během kynutí těsto zhruba dvakrát srazte. To znamená vyklopte z mísy, prohněťte a dejte znovu kynout. Na teplé místo, přikryté utěrkou. Poprášit by se mělo malinko moukou, aby neosychalo. Že je dobře vykynuté, poznáte podle toho, že zhruba zdvojnásobí svůj objem a zespodu se na něm dělají bublinky. Po vykynutí a zpracování pak nechte těsto, před vložením do trouby, ještě chvíli kynout. Zhruba 10 minut.

Domácí croissanty krok za krokem

Babiččin linecký koláč s jablky. Zahřeje i na duši

Zdroj: www.allrecipes.com, www.healthline.com, www.bbc.co.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související