Mlsání na víkend: Mrkvový dort s vlašskými ořechy a delikátním krémem z mascarpone

foto: Babiččina volba

Kombinace, která nezklame. Lahodná chuť ořechů, podpořená šťavnatým korpusem a doplněná jemným krémem, je přesně to pravé, co vám o víkendu spraví náladu. Tenhle mrkvový dort zvládne úplně každý. A přitom se s přehledem vyrovná i těm od nejlepších mistrů cukrářů.

Nastupující podzim přímo svádí k tomu upéct si k nedělní kávě něco moc dobrého a voňavého, což mrkvový dort s vlašskými ořechy splňuje na jedničku. Vláčnost korpusu zajišťuje mrkev, která ve výsledné chuti ovšem není vůbec poznat. Mrkev bychom, zejména teď na podzim, měli do jídelníčku zařazovat co nejčastěji, protože kromě vlákniny a vitaminu A obsahuje zejména vitamin C, E a draslík. Dále je bohatá na antioxidanty, které jsou důležité pro správnou funkci našeho imunitního systému.

Jaká mouka je nejlepší na pečení dortů?

V obchodě se nejčastěji setkáváme s hrubou, polohrubou či hladkou moukou, ale v poslední době se jejich nabídka dost rozšířila. Najít tak není problém nabídku téměř pro každou příležitost, například i mouku hladkou na dortová těsta. Jedná se o extra světlou mouku, která se dobře pojí s ostatními surovinami v hladké těsto. Moučníky z této mouky mají lehkou konzistenci a jemně pórovitou strukturu. Hodí se nejen na dortové korpusy, ale i piškotové moučníky a rolády, krémové řezy, bábovku a je dokonce skvělá i na palačinky!

Mrkvový dort s vlašskými ořechy

Na korpus potřebujete:

  • 175 g hladké dortové mouky
  • 175 g cukru krupice
  • 100 g mletých vlašských ořechů
  • 3 vejce
  • 150 g oleje
  • 250 g najemno nastrouhané mrkve
  • 2 lžíce bílého jogurtu
  • 1/2 sáčku vanilkového cukru
  • 1 lžičku mleté skořice
  • 1 prášek do pečiva

Na krém potřebujete:

  • 500 g mascarpone
  • 70 g změklého másla
  • 70 g moučkového cukru
  • 1 kelímek smetany ke šlehání
  • celá jádra vlašských ořechů na zdobení

Postup: Nejprve upečte korpus. Všechny suché suroviny smíchejte v misce. V robotu mezitím ušlehejte vejce, olej, jogurt, cukr a mrkev. Do této směsi postupně vmíchejte suchou směs.

Rozehřejte troubu na 150 °C a pečte ve formě vyložené pečicím papírem 75 minut. Nechte zcela vychladnout na mřížce. Poté rozkrojte na 3 stejné pláty. Vyšlehejte krém, dort promažte, a nakonec ozdobte celými jádry ořechů.



Co jíst pro dobrou náladu?

To, co jíme, má přímý vliv na to, jak se cítíme. Některé vitaminy, minerální látky a aminokyseliny dělají našemu tělu jednoduše dobře a výrazně ovlivňují i naši náladu a psychickou odolnost. A pokud vás zajímá, co jíst, abychom se víc usmívali, podívejte se na následující seznam potravin pro dobrou náladu.

Para ořechy

Obsahují významné množství selenu a studie ukazují, že selen dokáže potlačovat smutek a depresi, přičemž stačí pouhé tři para ořechy denně, které pokryjí naši potřebu selenu.

Tučné ryby

Lidé, kteří nepřijímají dostatek omega-3 mastných kyselin jsou náchylní ke špatným náladám. Jsou totiž zásadní pro správné fungování mozku, a jejich nejlepší zdrojem jsou mořské tučné ryby jako makrela či losos. Ty jsou také zároveň i velmi dobrým zdrojem vitaminu D, který má velký vliv na správné fungování našeho imunitního systému.

Ovesné vločky

Mají nízký glykemický index, což znamená, že stabilizují hladinu cukru v krvi. To má rovněž vliv na naši psychiku. Obsahují také selen, který zvyšuje hladinu serotoninu, tzv. hormonu dobré nálady. Nejlepší, čím můžete začít den, je tedy miska ovesných vloček s lžící medu a trochou jogurtu pro správný příjem bílkovin.

Banány

Banány mohou zlepšit naše rozpoložení, protože obsahují významné množství vitaminu A, B6, C a tryptofan, aminokyselinu, označovanou za zdroj dobré nálady. Sacharidy v banánech ji pomáhají našemu tělu absorbovat, zatímco vitamin B6 ji přeměňuje na serotonin. Což zároveň také snižuje nespavost a úzkost. Kromě toho banány obsahují hořčík, který zlepšuje funkci mozku.

Čočka

Čočka, stejně jako banány, zvyšuje také hladinu serotoninu. Dobrou náladu udržuje i tím, že stabilizuje hladinu cukru v krvi. Dobrý vliv má i obsažená kyselina listová, která nás také dokáže chránit před černými myšlenkami.

Drůbež

Kuřecí a krůtí maso obsahuje aminokyseliny, které tělo potřebuje k přeměně tryptofanu na serotonin. Obsahuje také tyrosin, další aminokyselinu, která rovněž přispívá k duševní pohodě.

Špenát

Špenát nám poskytuje vitaminy skupiny B, které potřebujeme k produkci serotoninu. Nízký příjem vitaminu B je dáván do přímé souvislosti s nízkou hladinou tohoto hormonu štěstí.

Tmavá čokoláda

Existují důkazy, proč si lidé dávají čokoládu, aby se cítili lépe. Když sníme i malý kousek kvalitní čokolády, uvolní se v našem těle endorfiny a serotonin. Což má přímý vliv na okamžité snížení stresu a zlepšení nálady.

Ústřice či mandle

Ústřice mají vysoký obsah zinku, minerálu, který je rozhodující pro zdraví našeho mozku. Zatímco jeho nedostatek je příčinou sklonu k depresím a psychózám. Bohužel, v našich krajích nejsou ústřice zrovna příliš dostupné ani oblíbené. Ale nahradit je můžeme například zvýšenou konzumací mandlí i konopného semínka.

Zdroj: www.lifeadvancer.comhealthline.com, www.psychologies.co.uk, www.babiccinavolba.cz, www.health.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související