Škola vaření: Steak s omáčkou demi-glace a portským vínem zvládne i začátečník

foto: Unsplash

Přemýšlíte o skutečně dobré večeři? Pokud máte chuť na kus dobrého masa, není nic jednoduššího než si ho připravit. Upéct dobrý steak je totiž skutečně jednoduché.

Méně zkušení kuchaři se pečení masa často bojí, ale úplně zbytečně. Není to nic složitého, stačí dodržet několik základní zásad a skvělý steak, měkký jako dortík, je na světě. S dobrou přílohou samozřejmě.

Jak správně upéct steak?

Základem úspěchu je opravdu hodně rozpálená pánev. Vysoká teplota je důležitá hlavně proto, aby se maso správně zatáhlo a veškerá šťáva zůstala uvnitř. Maso se obrací po třech až pěti minutách podle toho, jak ho máte rádi propečené. A pokud možno s ním při pečení vůbec nehýbejte. Další nezbytným krokem je po upečení nechat maso alespoň pět minut v teple odpočinout.

Což je přesně ten čas, za který zvládnete připravit omáčku. Takže: do výpeku po mase nalijte dobré červené víno, přidejte snítku rozmarýnu a stroužek česneku, případně trochu vývaru a nechte zredukovat. Na závěr patří kousek másla, který omáčku hezky zahustí. Příloha? Batátové pyré!

Dobře vyzrálé maso nic nenahradí

Kvalitní vyzrálé maso něco stojí, ale rozhodně se vyplatí si za něj připlatit, protože dělat steak z levnějšího nemá moc smysl. Ten z něj raději uvařte minutkový guláš nebo třeba skvělé chilli con care.

Takže neváhejte do masa investovat, farem, která ta prvotřídní nabízejí, je už u nás naštěstí dost. Nebo si najděte dobré řeznictví. Nejméně práce je se svíčkovou, je tak jemná, že ji prakticky nemůžete zkazit, maximálně tzv. přetáhnout, tedy udělat moc. Ale pokud je z kvalitního masa i tak se dá jíst. S dalšími druhy masa, jako je například vysoký roštěnec, musíte nakládat už opatrněji, ale i tady platí, že pokud je maso dobře vyzrálé, pochutnáte si.

Máte-li rádi vysoké šťavnaté kusy masa, je dobrou volnou je zprudka opéct krátce z obou stran a pak dát do trouby horké asi 180 stupňů zhruba na deset minut dotáhnout. Stupeň propečení zjistíte, když maso prstem lehce zmáčknete. Čím větší odpor klade, tím je propečenější.

Na steak s demi-glace pro 2 osoby budete potřebovat:

  • 2x 250 g steak z vysokého roštěnce nebo svíčkové
  • rozmarýn
  • hrubě mletý pepř
  • dva stroužky česneku
  • olivový olej
  • sůl
  • 15 ml demi-glace
  • 100 ml portského vína
  • máslo

Postup:

Maso zlehka pokapejte olejem, opepřete, obložte větvičkou čerstvého rozmarýnu a stroužky česneku a nechte přikryté při pokojové teplotě alespoň 30-60 minut odležet.
Pak si rozpalte pánev tak, že nad ní udržíte ruku maximálně dvě sekundy a na takto horkou položte osolené maso. Nijak s ním nehýbejte a nechte opékat dokud se samo neodlepí, trvá to zhruba 3 minuty. Pak opatrně otočte a stejně opečte i z druhé strany. Opečené maso odložte stranou na talíř, přiklopte a nechte odpočívat. Ztlumte oheň či stupeň na sporáku a do pánve nalijte víno, přijdete demi-glace, nechte chvilku zredukovat, případně ještě nařeďte kapkou vína a na závěr přijdete 1 až 2 lžičky másla. Už nevařte. Do omáčky pak vložte steaky, prohřejte a ihned podávejte. Nebo můžete teplou omáčku podávat zvlášť a lépe si tak vychutnat samotnou chuť masa.
Ideální příloha jsou opečené brambory, batátové pyré a narychlo opečená zelenina (fazolové lusky, baby karotka, baby kukuřice, papriky padrone)

Demi-glace je silný zredukovaný telecí nebo hovězí vývar, odborníky nazývaný také fond. V  gastronomii se používá k zesílení masové chuti a obyčejný masox z kostky ho rozhodně nenahradí. Jeho příprava není náročná na použité suroviny, zato na čas. Výroba trvá až 36 hodin! 
Naštěstí už není problém si ho koupit hotový.

Pokud chcete umění dobrých steaků ovládnout lépe, přihlašte se na kurz vaření. Je to zábava, dobře se tu najíte a opravdu i mnohému přiučíte.

Zdroj: www.bbcgoodfood.com, /recipes.co.nz, steakschool.com/learn/perfect-steak-preparation/

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související