Co je dobré vědět před aplikací botulotoxinu

foto: Unsplash

K jedním z nejčastějších zákroku v estetické dermatologii patří aplikace botulotoxinu neboli „botoxu“. Jen za posledních pár let se zvýšil počet lidí, kteří na botox chodí o téměř 459 %.

Dříve byla aplikace botulotoxinu velmi ojedinělou záležitostí. Dnes patří k nejběžnějším úkonům na poli estetické medicíny. Pokud přemýšlíte o tom, jestli botox podstoupíte, je dobré předem vědět důležitá fakta a pro a proti.

Jak botulotoxin působí?

Botulotoxin neboli botulin je přírodní látka, která je ale vyráběná chemicky pod různými názvy jako je Dysport či právě Botox.  Působí tak, že vyřadí z činnosti nervové zakončení napojené na konkrétní sval, který svou pohybovou aktivitou utváří záhyby v kůži, tedy vrásku. Sval se následně uvolní a toto uvolnění se na kůži projeví jako vyhlazení mimických vrásek.

Botox a kdy je dobré začít?

Přesná věková hranice neexistuje, jedná se o individuální věc. Nejčastější skupinou pacientů jsou ženy ve věku 34 – 50 let (až 62 %). Samozřejmě nemá smysl, aby chodili lidé na botox ve dvaceti pokud nemají náznaky vrásek, ale na druhou stranu začínat s injekcemi například až v padesátí letech může být také zbytečné. „Důležité je vrásku podchytit, když se začíná objevovat na kůži i když je mimika neaktivní. To je věkově velmi variabilní. Když jsou vrásky už velmi hluboké, musí se botulotoxin kombinovat s dalšími metodami, jako je například laserový resurfacing.“, říká MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Vrásky nevyhladí napořád

Pokud podstoupíte aplikaci botolutoxinu, tak se jedná o dlouhodobý efekt, který vydrží 3 až 6 měsíců. Trvání efektu závisí na individuálním metabolismu každého člověka a také na dávce botulotoxinu. Není to tedy navždy, jak si někteří myslí. Takže když s výsledkem nejste spokojeni, víte, že za pár měsíců účinek zmizí.  Nicméně se statistických dat vyplívá, že ošetření botulotoxinem patří mezi ošetření s největší spokojeností pacientů. 

Ano, botox trochu píchne

Krása trochu bolí, dalo by se říct. Velké bolesti se ale obávat nemusíte. Jedná se o injekční aplikaci, takže trochu to píchne, ale vše dá vydržet i bez použití speciálního anestetického krému, který místo znecitliví.  Navíc zákrok je prováděn těmi nejtenčími jehlami, takže ve většině případů nebývá po zákroku ani modřinka.

Efekt není vidět hned

Pokud jste si nechali vyhladit obličej, a druhý den máte stále v ošetřené oblasti vrásky, tak ještě, než začnete vytáčet číslo svého dermatologa, počkejte dva až tři dny, kdy by měl efekt začít nastupovat. Do 14 dnů je pak výsledek stoprocentní.

Nepředklánět se… (alespoň 4 hodiny) a masáž obličeje vynechte

Aplikace botulotoxinu není náročná a většina lidí se bezprostředně po zákroku může vrátit ke svým běžným činnostem. „Důležité je se 4 hodiny po aplikaci se nepředklánět a neuléhat. Dva dny vynechat sport a alkohol a 14 dní nechodit na masáže obličeje,“ říká MUDr. Jan Kučera.

Kdy na „botox“ raději nejít?

„Botox“ je bezpečným kosmetickým zákrokem, když se aplikuje zkušeným dermatologem s minimálními nežádoucími účinky. Jeho aplikace se ale nedoporučuje v těhotenství či během kojení. Zdravotní problémy, které by mohly zvýšit rizika nebo komplikace po aplikaci, zahrnují myasthenia gravis, poruchy srážlivosti krve, alergie na složky botulotoxinu. Na místě vpichu by také neměly být žádné kožní infekce či podrážení nebo opar.  

zdroj: Health.com, Nhs.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související