Jen málo českých rodáků ovlivnilo svět kinematografie tak, jak se to podařilo Karlu Zemanovi.
Tvůrce kultovní Cesty do pravěku (1955) svým příběhem malých kamarádů, kteří objevili pravěk, inspiroval tak slavné tvůrce světového filmu jako je Steven Spielberg. Bez tohoto filmu by totiž podle amerického režiséra neexistoval ani slavný Jurský park. „Ten film mě vskutku fascinoval. Dokázat zkombinovat neuvěřitelnou hereckou akci, loutkový film a perfektní animaci, to byla pro mě opravdu výzva,“ přiznal v minulosti Spielberg s tím, že Karel Zeman byl jeho guru.
GÉNIUS, KTERÝ UCHVÁTIL SVĚT
Je až neuvěřitelné, jak Zeman nejabstraktnější sen dokázal zpracovat tak, že okouzlil diváky po celém světě. Jako modlu velkého filmu si ho veřejně vážili i takoví velikáni jako Pablo Picasso, Salvator Dalí, Charlie Chaplin, Tim Burton či Terry Gilliam.
Karel Zeman se narodil v Ostroměři u Nové Paky. Přestože ho fascinovaly loutky, rodiče si přáli, aby šel na obchodní školu. Jejich prosby vyslyšel a vydal se studovat obor reklamního kreslení. Jako kreslíř se také živil. Po absolvování vojenské služby se dostal k vytváření reklam v brněnském Domě služeb. Stal se vítězem aranžérské soutěže, kde si ho všiml Elmar Klos. Díky práci pro podnikatele Tomáše Baťu se dostal do Zlína, a krátce poté v roce 1943 pak pracoval pro místní trikové studio.
CO FILM TO PERLA
Režisér, scenárista, výtvarník, animátor, loutkař a reklamní grafik Karel Zeman se věnoval loutkovému filmu. Společně s Bořivojem Zemanem a Hermýnou Týrlovou vytvořil krátkometrážní film Vánoční sen (1945). Život vdechl i loutkovému človíčku, panu Prokoukovi (např. Pan Prokouk v pokušení, Pan Prokouk ouřaduje, Pan Prokouk filmuje atd.), loutkový praděda Pata a Mata. V roce 1952 natočil svůj první loutkový celovečerní film pro děti Poklad ptačího ostrova, tři roky na to vznikl film Cesta do pravěku. Následoval Vynález zkázy (1958) podle knihy Julese Verna se scénářem Františka Hrubína. Film dostal Cenu francouzských filmových kritiků, Křišťálová cenu francouzské filmové akademie i Velkou cenu EXPO 1958. Film Baron Prášil (1961) nejen Karel Zeman natočil, ale podílel se i na scénáři. Film získal 2. hlavní cenu festivalu v Locarnu, Zlatou palmu v Bordigheře, 1. cenu v soutěži o technickou cenu filmu v Moskvě, Velkou cenu na Mezinárodním setkání filmů pro mládež v Cannes, Stříbrný pohár v Bostonu atd.
K jeho dalším filmovým počinům patřila Bláznova kronika (1964), Ukradená vzducholoď (1966) a Na kometě (1970), který byl Zemanovým posledním hraným trikovým filmem. Poté se věnoval krátkometrážním animovaným příběhům o námořníku Sindibádovi (1971–1974), Pohádky tisíce a jedné noci (1974). Krabat – Čarodějův učeň (1977), Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980).
RODINA, ZÁKLAD SKVĚLÉ PRÁCE
Ve čtyřicátých let si vzal partnerku Ludmilu, se kterou měl dceru Ludmilu a syna Karla. Ludmila Zemanová ml. následně pokračovala v díle svého otce a stala se výtvarnicí, ilustrátorkou, spisovatelkou a scénáristkou. V roce 1984 emigrovala do Kanady. Karel Zeman zemřel v roce 1989 ve Zlíně. Dnes se fanoušci mohou kochat jeho dílem v Muzeu Karla Zemana.