17. listopad: Vyražte do muzea, sklárny, na oživlou kuchyni či do zvonice

foto: Unsplash

17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který v roce 1989 odstartoval sametovou revoluci. Ten si můžeme připomenout i pěkným výletem.

17. listopad a Sametová revoluce, období politických změn v Československu. 17. listopad až 29. prosinec 1989, dny které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii, v oblasti hospodářství plánované ekonomiky na tržní. Dnes si tyto historicky významné události připomínáme různými způsoby. Koncerty, karnevaly, výstavy, prohlídky ale i demonstrace. My jsme si pro vás vytipovali ty nejzajímavější události z celé republiky.

17. listopad a dny otevřených dveří

Otevřen ve státní svátek 17. listopadu je Hrzánský palác. Zde probíhá nejen komentovaná prohlídka interiérů, ale i stálá expozice Symbolů republiky a Můj stát. Návštěvníci si zde mohou vychutnat i vyhlídku z terasy, kterou obdivoval i nejvýznamnější nájemník paláce – Tomáš Garrigue Masaryk. Ten zde žil v letech 1894–1896. Otevřen od 9:00 do 16:00 hodin.

Národní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokrecii zdarma zve na listopadový státní svátek na své sbírkové expozice ve Veletržním paláci (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1930–současnost: České moderní umění), Schwarzenberském paláci (Staří mistři), Šternberský palác (Staří mistři II) a Klášteře sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550) od 10 do 18 hodin. Zváni jste i do dvou nově otevřených expozic ve Veletržním paláci. 1956–1989: Architektura všem a 1939–2021: Konec černobílé doby.

Národní muzeum, největší instituce svého druhu v ČR, uchovává víc než 20 milionů sbírkových předmětů a spravuje 16 pražských i mimopražských muzejních objektů. Na 17. listopad pro návštěvníky připravilo vstup zdarma do všech svých muzejních objektů v Praze i mimo hlavní město.

Dále pak bude otevřena Historická a Nová budova NM, České muzeum hudby, Náprstkovo muzeum, Národopisné muzeum, Národní památník na Vítkově , Muzeum Antonína Dvořáka, Muzeum Bedřicha Smetany, Muzeum české loutky a cirkusu Prachatice a Památník Jana Palacha Všetaty.

Národní třída a Časy se mění

Pouliční výstavy, světelné instalace nebo audiovizuální projekce budou během státního svátku čekat na návštěvníky Národní třídy, z níž se opět stane Korzo Národní. Tradiční srdce oslav – pietní místo, kam si lidé budou moct přijít zapálit svíčku. Motto letošních oslav Dne boje za svobodu a demokracii je Časy se mění. Ve 13:00 z balkonu Paláce Metro státní hymna. Modlitbu pro Martu v 17:11 zazpívá Hana Holišová, a to za doprovodu živě malovaného videomappingu na Palác Metro.

17. listopad na Národní třídě začne v 10:00 Sametovým brunchem na ulici, ke kterému zahraje orchestr ČVUT. Rodiny budou moci společně zažít tramvaj s výtvarnými workshopy, pouliční divadlo nebo řadu zajímavých výstav. V rámci debat, živých natáčení podcastů a rozhovorů v Divadle X10, na Nové scéně Národního divadla nebo v Paláci DRN se bude mluvit o povolební situaci na Slovensku, mladých lidech a jejich pohledu na Evropu. Obývák Václava Havla letos zavzpomíná na osobnost Olgy Havlové k příležitosti jejích nedožitých 90. narozenin. Oslavy uzavře na Pravda a Láska stage koncert zpěvačky Lenny, začátek koncertu bude v 17:45 hodin.

Zvon Augustin

Při významných dnech a státních svátcích je pro návštěvníky připraven možnost být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v republice. 17. listopadu se zvon Augustin v Bílé věži v Hradci Králové opět rozezní. Stane se tak přesně v 18:00 hodin. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží. Zvon Augustin odlil mistr zvonař Ondřej Žáček v roce 1509. Po ulití zvon visel na dřevěné hranici ve zvonici na hřbitově u sv. Ducha. Poprvé se rozezněl v roce 1510. Do Bílé věže se zvon dostal v roce 1581.

Sváteční prohlídka ve sklárně

Ve sklárně Rückl v Nižboru zažijete foukání a broušení křišťálových sklenic. Chcete-li se o ruční výrobě křišťálových skvostů dozvědět více, přijďte také na komentovanou prohlídku. Sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846. Tradice tavení skla se však v rodině Rücklů předává z generace na generaci již po tři sta let. Během komentovaných prohlídek sklárny Rückl máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla.

17. listopad a náměstí Svobody

Brněnský sedmnáctý se koná v brněnských ulicích a na náměstí Svobody, kde všichni přítomní oslaví 34. výročí událostí 17. listopadu 1989. Brněnskou připomínkou událostí listopadů 39 a 89 byla dříve tradice lampionových průvodů, které pořádá Nadační fond studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V roce 2017 se však v Brně objevila snaha uspořádat větší akci, díky níž by se studenti více propojili se širší veřejností. Díky zástupcům jednotlivých brněnských univerzit tak vznikl Brněnský sedmnáctý.

Oživená kuchyně

Po celý prodloužený víkend 17. až 19. listopadu 2023 zve zámek Žleby na prohlídky do oživené zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý náhled do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Nedílnou součástí standardního prvního prohlídkového okruhu bude návštěva plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně.

Památník Vojna

U příležitosti státního svátku – Dne boje za svobodu a demokracii – 17. listopadu 2023 Památník Vojna je již tradičně otevřen. Návštěvní doba je od 9 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Úzká silnička se kroutí vzhůru lesem, po chvíli se stromy rozestoupí a najednou jste na pasece ohraničené divnými, umělými kopci. Před vámi se ježí dvojitý plot z ostnatého drátu, k nebi se tyčí strážní věž a dovnitř projdete skrze bránu se zlověstným nápisem „Prací ke svobodě“. Památník Vojna je jediným alespoň částečně dochovaným komunistickým koncentračním táborem na českém území.

Jáchymovské peklo

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech, nazvaná Jáchymovské peklo. Stezka je dlouhá 8,5 km a na její trase se nachází 12 informačních zastavení. Začíná před kostelem sv. Jáchyma, kde se nachází památník obětem komunismu s názvem Křížová cesta ke svobodě – menhiry postavené za jednotlivé pracovní tábory na Jáchymovsku a centrální plastika pojmenovaná Brána svobody od sochaře Romana Podrázského.

Cesta pokračuje po žluté turistické značce okolo muzea, po dřevěných schodech k dolu Svornost a dále po žluté turistické značce. Uvidíte také vytěžené haldy dolů Nikolaj či Eduard nebo soustavy rybníků založených pro potřeby dolování. Malé zastavení je na místě bývalého tábora Eliáš, kde dnes stojí šestimetrový kříž a mohyla na památku skautů vězněných v pracovních táborech.



17. listopad a další tipy na výlet

Národní technické muzeum zve u příležitosti státního svátku na návštěvu svých expozic za mimořádné vstupné ve výši 80 Kč. Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost od 10. listopadu do 16. prosince máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Klášter Sázava přichystal na víkend 17.-19. listopadu sváteční prohlídky v 10:15 a v 13:15 hodin.

Na zámku Loučeň se může těšit na prohlídku s názvem Příběh vánočního stromečku. Poprvé se letos odehraje právě 17. listopadu. V Mladé Boleslavi se na sváteční odpoledne chystá největší průvod Krampusů v Mladoboleslavském regionu se dvěma stovkami Krampusů, čarodějnic a dalších strašidel. Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí se letos odehraje od 16:30 do 21:40. Mezi potvrzenými účinkujícími jsou například Igor Orozovič, Aneta Langerová, kapela Buty či kapela Dunaj.

zdroj: Kudyznudy.cz, Turistika.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související