Tip na výlet: Mariánské lázně. Na podzim jsou nejkrásnější

foto: Jitka Lubojacká

Pokud chcete naše nejmenší a asi nejpůvabnější lázně poznat v celé jejich kráse, je podzim tou nejlepší volbou.

Vzhledem k tomu, že Mariánské lázně jsou v podstatě městem uprostřed lesa, je podzim opravdu ideálním časem, kdy se sem vypravit. Stromy se tu barví do tolika barev, až oči přecházejí, to ale zdaleka není jediná přednost tohoto místa.

Mariánské lázně jsou mladé město

Jen těžko si lze představit, že tu ještě před zhruba 200 lety býval neprostupný prales. Ale je to tak. Mariánské Lázně jsou velmi mladé město. O zdejších léčivých pramenech se vědělo minimálně už od 13. století, ale vzhledem k jejich nepřístupnosti se prakticky nevyužívaly. To se změnilo až na konci 18. století, kdy jejich účinky začal studovat lékař nedalekého premonstrátského kláštera v Teplé Josef Jan Nehr. Jeho zásluhou tu vznikl první lázeňský dům, ale na založení a rozvoji města se podílel především opat kláštera Karel Kašpar Reitenberger.

Ten pozval tehdy nejlepšího zdejšího zahradního architekta Václava Skalníka, který na místě nepřístupného pralesa nechal začátkem 19. stoleté založit rozlehlý anglický park. Dal zasypat rokle, vysušit bažiny, odvést vodu a v podstatě naplánoval celou urbanistiku budoucího města. Nechal sem dovézt i vzácné stromy a keře, které tady rostou dodnes. Podrobnosti o nich se dozvíte, pokud se vydáte po dendrologické stezce, která tu vznikla před třemi lety na jeho počest. Když se tu procházíte, musíte ocenit architektovu genialitu, protože město s tak nádherným zeleným centrem, plným vzácných dřevin, jinde nenajdete.

Až 40 aktivních pramenů

„Na rozdíl od jiných lázní, které disponují většinou několika prameny s víceméně podobným složením, a tudíž i účinkem, Mariánské lázně se mohou pyšnit 40 aktivními prameny s různým složením a celým spektrem indikací, “ vysvětluje Daniel Fajkus, Spa manager hotelu Falkensteiner Marienbad. A v okolí kolem města jich je rozeseto až sto. „Bylo by ale velkou chybou si myslet, že všechny můžete pít bez rozmyslu. Každý je vhodný na jiný zdravotní problém. Doporučení, který máte pít a v jakém množství, by vám měl dát zkušený lékař na základě vaší diagnózy,“ dodává Daniel Falkus. Nejčastěji se tu léčí nemoci ledvin a močových cest, pohybového ústrojí, kardiovaskulární i metabolická onemocnění, gynekologická onemocnění včetně léčby neplodnosti i onkologická onemocnění.

Pokud sem ale vyrazíte jen za relaxem, k běžnému pití jsou určené pouze některé, proto je dobré se vždy předem informovat. Větší hotely obvykle nabízejí službu svého lékaře, který vám na základě lékařské prohlídky doporučí, co pít. Mnohé hotely mají dokonce svůj vlastní pramen.

Co v Mariánských lázních určitě navštívit?

Při procházce městem nemůžete minout kolonádu s největší atrakcí – Zpívající fontánou. Představení se opakuje od 7 od rána každou celou lichou hodinu a je velmi působivé, nejhezčí ale bývají ta večerní v 21 a 22 hodin, kdy je poslední. Fontána byla vybudována jako součást promenádního prostoru v roce 1982 až 1986. Poprvé se rozezněla 30. 4. 1986. Autorem návrhu byl architekt Pavel Mikšík. První hudební skladba s názvem “Hudba pro Fontánu” byla dílem hudebního skladatele Petra Hapky, který ji pro tento účel vytvořil a nyní má nedaleko i svou bustu. Pak následovaly další skladby z děl W. A. Mozarta, B. Smetany, A. Dvořáka, F. Chopina, J.S. Bacha a dalších. Program se pravidelně obměňuje.



Typický suvenýr, lázeňské oplatky

K návštěvě lázní neodmyslitelně patří i ochutnávka oplatek. Ty „pravé“ koupíte v kamenné prodejně u kolonády nebo ve spodní části náměstí. Od těch „nepravých“, na které narazíte u stánků v celém městě, se liší chutí jen malinko, ale jsou jemnější a drobivější, což je známka kvality. Pokud si chcete smlsnout na té skutečné, kupte si ji nahřátou, tak chutná nejlíp.

Novobarokní kolonádu nechal postavit v letech 1888–1889 opat kláštera Teplá na půdorysu původního „kursálu“ místním stavitelem Johannem Königem, podle projektů vídeňských architektů Miksche a Niedzielského. Její ocelo-litinová konstrukce byla vyrobena v blanenských strojírnách. Při poslední rekonstrukci byly použity ještě původní formy, ty dnes už ale bohužel neexistují.

Nádherná příroda všude kolem

Mariánské Lázně obklopuje téměř nedotčená panenská příroda a skvělou možností, jak ji poznat, je kolo. Když z města vystoupáte směrem na Kladskou, otevřou se vám krásné výhledy na celou chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les. Ujít si nenechte procházku po naučné stezce Kladská kolem rašelinového jezera či výlet ke Třem křížkům. Poutnímu místu s krásným rozhledem do krajiny, kolem kterého se rozkládá přírodní rezervace s naprosto unikátními rostlinami jako je endemit rožec kuříčkolistý, který neroste nikde jinde na světě.

Krásné okolí Mariánských lázní

Do nedalekých lázní Kynžvart jezdí už desítky let děti kvůli léčbě horních cest dýchacích. Zdejší čistý vzduch opravdu léčí i díky tomu, že tu panuje vyšší vlhkost a v okolí není žádný zdroj znečištění. V zimě jsou tu nádherné tratě pro běžkaře (okolo 90 km upravených tras), a dokonce sjezdovka, na kterou vede kabinová lanovka. Jen kousek od jejího vrcholu najdete park Boheminium, čtvrtý největšího park miniatur v Evropě. Prohlédnout si tu můžete na sedmdesát dokonalých miniatur významných stavebních a technických památek z celé České republiky. Namátkou třeba Karlštejn, Ještěd, zámek Červená Lhota, letohrádek Hvězda či zámek Český Krumlov. Procházka bude bavit i děti, pro které tu mají i hřiště.

Ráj i pro golfisty

Pro milovníky golfu je jen kousek od města připraveno jedno z nejstarších a nejhezčích hřišť u nás. Hřiště Golf Clubu Mariánské Lázně s 18 jamkami leží na náhorní plošině 787 metrů nad mořem a je celé obklopeno lesy. Vzniklo už v roce 1905 a bylo vybudováno pod vedením skotského profesionála Roberta Doiga z Musselburgh. Hřiště má bohatou historii, opakovaně ho navštěvovalo množství vzácných hostů, mezi nimž byl i anglický král Eduard VII. Ten přijížděl do Mariánských Lázní už jako princ z Walesu od roku 1897 opakovaně a údajně si tu nepříliš úspěšně léčil svou obezitu. Město si ale velmi oblíbil, a dokonce se tu prý i zamiloval.

Zdroj: marianskelazne.cz, irozhlas.cz, ceskatelevize.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář