Česko během pandemie zachvátila vlna otužování

foto: archiv redakce

Vypadá to jako módní výstřelek, jenže ono na tom vážně něco je. Pravidelné otužování má blahodárné účinky na imunitní systém, otužilci nebývají prakticky nemocní a dožívají se ve zdraví mnohem vyššího věku. Tak co jdete do toho taky?

V poslední době se přímo roztrhl pytel s fotkami či reportážemi, jak se slavní i neslavní vrhají do ledem pokrytých řek, rybníků či bazénů. Móda? Zábava v době lockdownu? Mnozí to mají jako koníčka či se tím snaží jen zviditelnit, pravdou ale zůstává, že kdyby tím k otužování přemluvili jen jednoho z nás, prospěli dobré věci.

foto: archiv redakce

Posiluje imunitu a dobrou psychiku

Pravidelné otužování přináší totiž spoustu benefitů, především snižuje riziko nemocí, především nachlazení a dalších virových i bakteriálních infekcí. Přispívá k vyšší odolnosti celého organismu, posiluje srdeční činnost, ovlivňuje látkovou výměnu a zvyšuje psychickou odolnost. Velmi pozitivní účinky byly popsány v několika studiích i na snížení alergických reakcí. A dokonce i vzniku migrén. Za zmínku stojí i fakt, že každodenní mrazivé můčeníčko naučí naše tělo se lépe vyrovnávat se změnami počasí a pokud přeci jen onemocní, obvykle se i rychleji zotaví. Studená voda má i pozitivní vliv na regeneraci svalů, zejména po velké zátěži. Ne nadarmo se maratonci po závodě ponořují do vany plné ledových kostek…

foto: archiv redakce

Jak začít?

Ještě než do ledové sprchy vlezete, je dobré se u lékaře ujistit, že máte v pořádku ledviny, krevní tlak i srdce. Velký teplotní rozdíl může být totiž pro srdce velkou zátěží, proto je dobré vědět, že to vaše bije jako zvon. A pak už je to jen o vůli a vytrvalosti.

Jak na to?

  1. S otužováním je dobré začít ideálně v létě, postupně se naučíte vnímat ledovou vodu jako každodenní rituál.
  2. Po běžném osprchování snižujte teploty vody postupně.
  3. Začínejte vždy od nohou a pomalu pokračujte vzhůru, přes trup, ruce až k hlavě.
  4. Ochlazení nemusí být dlouhé, stačí přibližně minuta.
  5. Důležitá je pravidelnost. Zkušení otužilci tvrdí, že začátečníkem přestáváte být v tu chvíli, kdy jste bez pravidelného každodenního ochlazení celí nesví. Prostě vám chybí.
foto: archiv redakce

Jak otužovat děti?

Děti, které jsou pravidelně otužovány, bývají až třikrát méně často nemocné. Takže argument, že nastydnou, neobstojí. Jen je potřeba začít postupně a s rozumem.

Už odmala je zbytečně moc neoblékejte, úplně stačí jako sebe. Skvělým ukazatelem zda jim není zima i u těch nejmenších je, když jim sáhnete na špičku nosu. Pokud je teplá, je jim určitě dobře. Další možností je sahnout jim na předloktí, trup nebo za krk.

I malá miminka se nebojte nechat chvíli rozbalená a ty větší nechte třeba před koupáním běhat po bytě chvilku nahá. V létě, například na chalupě, jim dovolte běhat co nejčastěji bosky. I doma nemusí mít zrovna teplé bačkůrky. V místnostech udržujte teplotou kolem 21 – 22 stupnů, na spaní ne více než 18. Často větrejte a choďte s dětmi ven za každého počasí.

Jak děti zvykat na studenou vodu?

Především postupně a nenásilně. Když je znenadání osprchujete ledovou vodou, získají k odpor a nikdy si na ni nezvyknou. Při koupání raději postupně snižujte teplotu, dětem od 2 měsíců po týdnu o půl stupně až na cca 35 -36 stupňů.

Starší děti zhruba od dvou tří let pak ke na konci koupání osprchujte velmi krátce chladnější vodou, ale třeba jen na nožičky a jako legraci. Pak je hned zabalte do teplého ručníku, ať mají pocit bezpečí a cítí se dobře.

V létě jim dovolte se co nejvíce ráchat a cákat třeba v potoce nebo v bazénku. Milují to a když jim bude zima, určitě si řeknou samy.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související