Jak to bude letos s lyžováním? V Itálii už je jasno

Sezona bude!
foto: Helmjet-Sexten

Mezi prvními vyhlásila pravidla pro zimní provoz skiareálů Itálie. S lyžováním se tu jednoznačně letos počítá, i když bez jistých omezení se to neobejde.

Také už se nemůžete dočkat, až se po té nepovedené loňské sezoně konečně postavíte na svah? Stejně tak se ale těší i provozovatelé areálů, kteří museli kvůli pandemii v loni jen počítat své ztráty. V Itálii se vloni vleky pro veřejnost nerozjely vůbec. A tak není divu, že o to více zde vzhlížejí k nadcházející sezoně. Lyžařské areály včetně těch nejznámějších v Jižním Tyrolsku jako jsou Kronplatz, Tre Cime, Val Gardena, Seiser Alm, Plose, Gitschberg-Jochtal nebo Merano, už znají pravidla, za jakých se vleky, doufejme, rozjedou.

foto: Suedtirol Dietmar Denger

Italská pravidla

Italská vláda vydala jako první evropská země pravidla pro nadcházející lyžařskou sezonu už na konci září. Od 15. října smí do práce – tedy včetně obsluhy lanovek, ski servisů, ale i restaurací apod. – chodit jen očkovaní lidé. Zaměstnancům bez covidového certifikátu bude nejpozději po pěti dnech zamezen přístup na pracoviště, a dokonce i pozastaven plat… Očkovací povinnost mají zdravotníci, učitelé i univerzitní studenti. Plně očkováno bylo v Itálii ke konci září přibližně 65 procent populace. Dalších 8 procent má alespoň první dávku vakcíny a lidé nad 80 let už dostávají třetí vakcínu.

Čekání na sníh

Vstup do skiareálů, které plánují zahájit provoz podle vývoje počasí koncem listopadu či začátkem prosince, bude možný pouze se zeleným pasem. Tedy platí jedna ze tří variant: buď jste očkování, prodělali jste onemocnění covid-19, anebo máte platný test. Co se týká skipasů, tak ty se budou prodávat především online. Cílem je, aby se lidé neshlukovali před pokladnami u lanovek. Na místě bude i personál, který se zaměří na regulaci větších skupin. Zároveň by měli všichni dodržovat „sociální odstup“ alespoň jeden metr od druhé osoby. Ve všech veřejných prostorách včetně kabinek lanovek bude povinná rouška či respirátor (FFP2).

Foto: Helmuth Rier

Omezená kapacita a doufání v lepší zítřky

Lyžařské vleky a sedačky pojedou většinou na osmdesátiprocentní kapacitu. Na plnou pouze v případě, že jsou zcela otevřené, bez už obvyklých sklápěcích plastových krytů. Samozřejmostí ale bude nošení roušky nebo respirátoru (FFP2).

„Ztráta zimy 2020/21 oproti té předcházející dosahuje téměř 99 procent obratu. Prodali jsme jen malý počet sezonních permanentek. A to pouze sportovcům, kteří se připravovali na závody,“ uvedl už na jaře Marco Pappalardo, marketinkový ředitel Dolomiti Superski, největší evropské sítě lanovek a vleků. Připomíná tak, jak důležité bude pro všechny majitele skiareálů obstát v letošní nelehké zkoušce. Že by se ale zimní sezona mohla podařit, dokázal už letní provoz. Byť s pochopitelně výrazně menším počtem návštěvníků potvrdil, že provoz vleků při dodržení daných pravidel možný je.

Aktuální situaci o případném vývoji opatření najdete zde.

Aktuálně je Itálie podle Ministerstva zahraničí ČR v tzv. oranžové zóně, tedy země se středním rizikem infekce. Pravidla pro cestování z Česka do Itálie a zpět zde.


Vaření na sněhu: Pravý tyrolský: CÍSAŘSKÝ TRHANEC neboli Kaiserschmarren

foto: archiv redakce

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související