Škola pečení: Bleskový čokoládový dort jako od cukráře

foto: Unsplash

Ohlásila se nečekaná návštěva? Zapomněli jste na něčí narozeniny? Nevadí. Bleskový čokoládový dort vás zachrání. Jeho příprava je velmi snadná, chuť nepřekonatelná. S tímhle cukrářským majstrštykem zabodujete vždy.

Upéct skvělý dort je jednodušší, než si možná myslíte. Za tenhle recept rušíme. Jeho výhodou je časová nenáročnost i to, že ho zvládne každý, kdo dokáže vzít vařečku do ruky. Navíc nepotřebujete žádné zvláštní suroviny, základem je samozřejmě kvalitní čokoláda. Na té pokud možno nešetřete, ale i z té levnější je dort moc dobrý.

Bleskový čokoládový dort

Potřebujete:

  • 175 g hořké čokolády, ideálně 70% kakaa
  • 275 g hladké mouky
  • 1 lžičku prášku do pečiva
  • 1 lžičku jedlé sody
  • špetku soli
  • 135 g másla pokojové teploty
  • 255 g cukru krystal
  • 2 vejce velikost L nebo tři M
  • 300 ml mléka
  • 1 vanilkový cukr

Na čokoládovou náplň:

  • 175 g čokolády
  • 250 ml 40 % smetany

Postup: Celá vejce s cukrem a mlékem vyšlehejte, přidejte změklé máslo, rozpuštěnou čokoládu a postupně zapracovávejte mouku, v které jste rozmíchali prášek do pečiva, sůl a sodu. Výsledkem musí být hladké, lesklé těsto. To nalijte do dvou dortových forem a upečte při 160 stupních, trvá to asi 35 minut. Propečenost korpusu vyzkoušejte párátkem nebo špejlí.

Na náplň zahřejte smetanu těsně k bodu varu a horkou nalijte na rozlámanou čokoládu. Nechte asi 30 sekund stát a pak metlou začněte rozmíchávat na hladký krém. Pokud by se tvořily hrudky, rozmíchejte je nad vodní lázní. Náplň nechte při pokojové teplotě zchladnout. Pokud by se vám zdála málo sladká (záleží na použité čokoládě), můžete ji ještě před zchladnutím přisladit. Pak už jen namažte na korpus, dejte obě části na sebe a dort je hotový. Pokud byste toužili ještě po sofistikovanější chuti, prokapejte korpus před promazáním náplní višňovým likérem, dobrým rumem nebo griotkou.



Proč nám čokoláda zvedá náladu?

Čokoláda obsahuje tři důležité látky, které mají vliv na fungování našeho mozku. Tryptofan je aminokyselina, kterou mozek používá k výrobě serotoninu, zodpovědného za naše pocity štěstí. Fenylethylalanin, podporuje pocity přitažlivosti, vzrušení, a naše tělo ho v hojném začne vyrábět, když jsme zamilovaní. V kombinací s dopaminem působí také jako antidepresivum. A konečně theobromin je slabý stimulant, který spolu s kofeinem vytváří charakteristický „euforijní“ účinek, jež mnoho lidí zažívá poté, co čokoládu snědí. I to je zřejmě důvod, proč na opojné účinky čokolády lidé přišli už velmi dávno. Kakaovníky rostly v blízkosti Amazonky už 4000 let před Kristem. První objevili lahodnou chuť kakaových bobů zřejmě staří Mayové. Podle posledních výzkumů už 600 let před Kristem vařili nápoje připomínající kakao. Rozdrcené boby míchali s dalšími ingrediencemi – vodou, kukuřičnou moukou, kořením a medem. A přidávali je i do mnoha jídel.

Zdroj: theconversation.com, Inc.com, The Washington Post, thespruceeats.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související