Jarmila Mucha Plocková: Slovanská epopej nemá být „pohřbená“ 20 metrů pod zemí

foto: GHMP pro Zámek v Moravském Krumlově

Téměř sto let trvá hledání důstojného umístění slavného díla Alfonse Muchy Slovanská epopej. Podle posledních informací by díla měla být vystavená v nově budovaném pražském paláci Savarin. S tím však nesouhlasí malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková.

Slovanská epopej, národní poklad nevyčíslitelné hodnoty, vznikal v letech 1912–1926 v ateliéru na zámku Zbiroh na zakázku od Charlese R. Crana. Mucha jednotlivě dokončované obrazy v průběhu let postupně podmínečně předával městu Praze. Přesto hlavní město stále řeší nejvhodnější umístění pro dvě desítek velkých pláten.

„Alfons Mucha přijal objednávku pana Charlese R. Cranea na vytvoření kompozice a namalování cyklu Slovanská epopej, pod podmínkou, že město Praha umístí dokončené obrazy na své náklady do prostor postavených zvlášť pro tyto účely,“ zní ve smlouvě z roku 1913, kterou podepsal umělec se svým mecenášem. Podle smlouvy z letošního února budou plátna o dějinách slovanských národů nakonec umístění v paláci Savarin, nově budovaném mezi Václavským náměstím a ulicí Na Příkopě. Vznikne tak unikátní kulturní prostor v srdci Prahy, který přímo na míru dílu Alfonse Muchy vytvořilo ve spolupráci s Nadací Mucha architektonické studio Thomase Heatherwicka. S tím ale nesouhlasí nejen někteří odborníci, ale i vnučka Alfonse Muchy architekta Jarmila Mucha Plocková.

Slovanská epopej dvacet metrů pod zemí?

„Toto dílo, které je tak hluboké, symbolické a cenné, bude umístěno dvacet metrů pod zemí, a to ještě pod obchodním centrem. Já mám z toho pocit, že se tam to dílo pohřbívá. Je to nedůstojné a degradující. Dílo, kterému se obdivuje celý svět, se vlastně bude využívat jako komerční tahák,“ popsala pro Radiožurnál Placková. Podle ní je úroveň sálu dvanáct metrů pod úrovní hladiny podzemní vody. Nelíbí se jí i fakt, že jde o záplavovou oblast.

Mám na to hydrogeologický průzkum, ale i archeologický, protože by tam samozřejmě narušili obrovský prostor archeologické středověké zástavby, na což upozorňuje už Národní památkový ústav,“ dodává Mucha Plocková.

Rozhodnutí o umístění do Savarinu bude podle radní pro kulturu Hany Třeštíkové jasné do pár týdnů. V nájemní smlouvě, kterou podepsal primátor Zdeněk Hřib z Pirátů každopádně stojí, že se hlavní město zavazuje k nájmu v Savarinu na 25 let. Slovanská epopej je teď umístěná v Moravském Krumlově, kdy by měla zůstat ještě čtyři roky. Část obrazů byla před několika lety také v japonském Tokiu, kde ji vidělo přes šest set tisíc lidí včetně císařského páru.

Jedinečná možnost pro veřejnost a skvělá investice pro movité

Jarmila Mucha Plocková, vnučka známého uměle Alfonse Muchy vytváří umělecké předměty podle dědečkových návrhů. V roce 2019 vydala také nejdražší a nejluxusnější knihu Epojej s digitalizovaným dílem Alfonse Muchy.

Ručně vázaná publikace v uměleckém pouzdře je doplněna certifikátem pravosti, lupou a šperkem, jehož autorkou je právě Jarmila Mucha Plocková. Náklad je pouhých dvou set kusů, a dle pořadového čísla se částka pohybuje od 280 tisíc do 360 tisíc korun. Vydavatel ji považuje za investiční záležitost. Zatím nejdražší knihou v Česku bylo třídílné vydání publikace o Sixtinské kapli za 329 tisíc korun.

Pouzdro na knihu obsahuje kromě lupy také symbolické kameny z míst, které Mucha maloval, třeba baltskou Rujánu nebo řeckou Horu Athos. Symbolický je také šperk z pozlaceného stříbra se slunečním kamenem, jantarem. Ten byl ve velké oblibě u starých Slovanů. Tuzemské veřejnosti se nyní naskytla možnost poohlédnout si patrně nejdražší českou knihou, jelikož bude do konce ledna vůbec poprvé k prolistování, a to v pražské nákupní galerii Myslbek.



zdroj: Valerbooks.cz, Albatrosmedia.cz, Muchaplockova.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související