Výlet do historie: Bitva na Bílé hoře slaví 400. výročí

Navštivte s námi místa, která rozhodla o dějinách.
Bitva na Bílé hoře
foto: PROJEKT BÍLÁ HORA 1620

8. listopadu 1620 se nedaleko Prahy odehrála bitva, která zcela zásadním způsobem zasáhla do českých dějin. Dnes je místo, kde se vojska střetla národní památkou. A také dobrým tipem na podzimní výlet.

Bitva na Bílé hoře trvala pouhé dvě hodiny, ale pro české země měla fatální důsledky. V bitvě se střetly česká stavovská armáda a dvě armády katolické, armáda císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského a armáda německé Katolické ligy. A katolické armády české stavy doslova rozprášily. Bitva znamenala konec českého stavovského povstání a velkým dílem ovlivnila osud českého státu na dalších 300 let.

Na poli se objevilo až 20 tisíc mužů z císařského vojska a kolem 13 tisíc mužů ligistická armády. Stavovská armáda měla kolem 15 tisíc vojáků. Počet padlých na stavovské straně se pouze odhaduje. Nejčastěji se uvádí kolem pěti tisíc mrtvých vojáků. Následkem porážky, která fakticky znamenala vítězství katolíků, musela ze země odejít velká část šlechty, která se hlásila k protestantům i řada osobností včetně Jana Amose Komenského a 27 český pánů skončilo na popravišti.

Po bitvě Český stát vstoupil do nového soustátí rakouského a zůstal jeho příslušníkem 298 let. Bitva pak vedla k hrůzám naplno rozpoutané třicetileté války.

Přestože kvůli pandemii koronaviru musíme své cestování omezit, není důvod zůstávat jen doma. Vyrazit můžete právě do míst, kde se bitva před čtyřmi sty lety odehrála.

Dobová mapa obsazení bitevního pole. / foto: wikipedia

VYDEJTE SE NA BÍLOU HORU A OSLAVTE JEJÍ VÝROČÍ

Dnes je Bílá hora součástí Prahy a není bez zajímavosti, že názvy některých ulic dodnes slavnou bitvu připomínají. Například jedna z ulic se jmenuje Falcká, podle českého zimního krále Fridricha Falckého. Na Bílou horu se dostanete pohodlně i tramvají č. 25, kde má konečnou. Odtud se vydáte kolem poutního kostela Panny Marie Vítězné na návrší Bílá hora. Kdo tu nikdy nebyl, nebo si předem nezjistil, jak toto místo vypadá, bude možná překvapen, že návrší je pole, kde stojí památník a informační tabule o bitvě.

Na Bílé hoře je dne pomník. / foto: Wikipedia

PROCHÁZKA OBOROU HVĚZDA

Až se pokocháte pamětním místem Bílé hory, vydejte se k oboře Hvězda. Oboru na Bílé hoře založil císař Ferdinand I. V letech 1555–1556 zde byl postaven lovecký letohrádek, dvoupatrová centrální stavba na půdorysu šesticípé hvězdy podle návrhu arcivévody Ferdinanda Tyrolského, který působil v Praze jako český místodržící. Právě u zdi obory se odehrály nejkrutější boje a po bitvě se u renesančního letohrádku Hvězda sešlo vojsko, které přežilo. Do obory je vstup volný. Věřte, že tento výlet, po místech, kde se velkým způsobem rozhodovalo o naší historii, se pro vás stane krásně stráveným dnem.

Obora a letohrádek Hvězda / foto: Wikipedia

SPOLEK BÍLÁ HORA 1620 A RYTÍŘI KORUNY ČESKÉ

Ve spolupráci těchto dvou spolků s městskou částí Praha 6 se již 16 let můžeme vracet přímo do historie. Projekt Bílá hora 1620 vznikl jako nezisková aktivita lidí se zájmem o historii a vojenství.

Jejich cílem je posílení tradic a zájmu veřejnosti o historii. Na počest se tak každý rok pořádá rekonstrukci bitvy. Letos se i navzdory pandemii uskutečnila již 19. září. Bílá hora 1620, z.s. a Rytíři Koruny České, z.s. a jsou sesterské spolky, které spolu úzce spolupracují na různých historických akcích, natáčeních a slavnostech. Více o spolcích najdete zde.

Kam vyrazit O VÍKENDU? Ideálně na procházku do přírody

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související