Jak vybrat ty správné sluneční brýle a vypadat přitom „šik“

foto: Shutterstock

Sluneční paprsky se pomalu derou do popředí a my si musíme začít více chránit své oči. Jak zvolit kvalitní brýle s UV filtrem, aby nejen pomáhaly, ale i ladily s naším outfitem? Trendy pro rok 2022 jsou tu!

Zatímco mnozí spojují sluneční brýle čistě s létem, oči bychom si měli chránit po celý rok. Bez ohledu na počasí a roční období. Jakmile vysvitne slunce, kryjte se. A stejně jako u jiných top trendů, i se slunečními brýlemi je to tak, že když vyberete moudře, dlouhodobá životnost je zaručena.

Tvar a barva

Kladete si také často otázku: „Jaké sluneční brýle mi sluší?“ Když přijde na výběr slunečních brýlí, většina z nás myslí více na design než na kvalitu. Ano, brýle z tržnice poslouží též, ale vaše oči si zaslouží víc. A důležitý je také samozřejmě i tvar.

Natasha Luthra, hlavní optometrista přední světové značky brýlí David Clulow, radí: „Obvykle je nejlepší vyvážit rysy tváře. Například ten, kdo má výrazné lícní kosti či čelist, by měl svůj výběr zaměřit na měkčí obroučky s kulatějšími hranami. Na rozdíl od toho, kdo má oválnější obličej. Ten by měl naopak volit více čtvercový nebo obdélníkový styl s ostřejšími hranami, které pomohou vytvořit iluzi štíhlejší tváře.“

Pokud jde o barvy obrouček, lidé s olivovou nebo tmavou pletí mají na výběr řadu odstínů, protože jim většina barevných rámečků brýlí bude vyhovovat. Pokud máte pleť světlejší, vyhýbejte se příliš přísným černým obroučkám, zvolte spíše jemné a teplejší barvy, jako jsou pastelové či zlaté sluneční brýle, takové jako nosí například Meghan Markle.

Pastelky na očích

Blondýnky a zrzky se světlou pletí vypadají dobře v jemné růžové, světle modré a jemně zelené, jako je máta nebo šalvěj. Zatímco brunetky mohou nosit většinu barev, černovlásky by měly volit žluté odstíny či fialové. Simon Jablon, kreativní ředitel značky brýlí Linda Farrow, potvrzuje, že pastelové barvy jsou letošním klíčovým prvkem, pokud jde o nejnovější trendy slunečních brýlí.

„Pro rok 2022 jsme se zaměřili na trend jemných pastelů v barevné paletě levandule, broskvové a nebesky modré. V posledních letech jsme mohli vidět, že naši zákazníci stále více experimentují, pokud jde o barvy, které pak sladí s outfity, než aby pokaždé sáhli po tradiční černé nebo želvovinové“.

foto: Shutterstock

Plastové, kovové či pilotky. Prim hraje klasika a vrací se zpět moderní velké kulaté brýle, které poskytují větší zorné pole. Úzké spíše ustupují do pozadí. Značkové fashion kousky jsou také k mání ve variantě, kdy postranice zdobí kamínky od Swarovski a dodávají doplňku punc elegance. V oblibě budou i rozličné odstíny od hnědé přes šedou, zelenou, modrou až po růžovou. 

Kvalita, která vydrží

Přestože se to nemusí zdát, pro oči je nebezpečné nejen přímé slunce, ale i odraz UV záření, v létě zejména od vodní hladiny. „Negativní vliv UV záření se může projevit i později například předčasným výskytem některých očních onemocnění, jako je makulární degenerace, šedý zákal, onemocnění rohovky apod.,“ říká doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. A dodává, že přímý pohled do slunce zase může vyvolat vznik jizvy v místě žluté skvrny sítnice. Což je další důvod, proč při výběru slunečních brýlí vsadit především na jejich kvalitu.

Proč nekupovat brýle na tržnici?

Nejpodstatnějším kritériem je kvalitní UV filtr, který zamezí pronikání škodlivého slunečního záření do očí. Druhým důležitým bodem je, že brýle musí perfektně sedět. „Vybíráme podle tvaru obličeje, zákazník by si měl brýle vždy vyzkoušet,“ radí optička Kamila Pavlincová. A dodává, že by se člověk neměl nechat zlákat cenami, které nabízí společnosti s krásnými fotkami na internetu či lákavými slevami ve stáncích na tržnicích.

„Brýle, které koupíte v optice, mají zaručeně 100% ochranu před UV zářením, ale u nákupu ve stánku nebo v drogerii kvalitu filtru nemáte zaručenou,“ varuje optička a dodává, že kdo by si chtěl u svých starších slunečních brýlí nechat zjistit, kolik škodlivého záření jejich skly prochází, má možnost si kvalitu filtru nechat v optice změřit na speciálním přístroji. Tam také drtivá většina nabízených slunečních brýlí má i polarizační filtr, který ruší difúzní, tedy odražené světlo. Takové brýle jsou důležité zejména pro řidiče, jelikož zlepšují vidění po dešti na mokré vozovce.

Zdroj: www.womanandhome.com, www.neovize.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související