Emily Blunt slaví čtyřicátiny: V mládí koktala, dnes patří mezi hereckou elitu

foto: Netflix

Pamatujete si krásnou Emily, která pokorně poslouchá slavnou šéfredaktorku Mirandu ve filmu Ďábel nosí Pradu? Ano, řeč je o herečce Emily Blunt, celým jménem Emily Olivia Leah Blunt. Její otec, Oliver Blunt, patří mezi významné londýnské právníky a matka, Joanna Mackie, je profesorkou. Jako malá koktala, ale díky divadlu se u ní tento handicap časem vytratil. 24. února slaví čtyřicáté narozeniny.

Emily se může pochlubit třemi sourozenci, sestrami Felicity a Susannah a bratrem Sebastiana, se kterými celoživotně dobře vychází. Od osmi do čtrnácti let trpěla koktáním. To dokázala odbourat ve chvíli, když ji učitel při jedné divadelní hře poprosil, aby postavu namluvila se severským přízvukem. Ke svému překvapení zjistila, že když hraje, vada řeči se vytrácí.

Objevení talentu

V šestnácti letech začala chodit na soukromou vysokou školu Hurtwood House. Hned na začátku studia byla vybrána mezi studenty, kteří vystupovali na Edinburghském filmovém festivalu. Právě tady ji objevil hledač talentů. A všichni z jejího hereckého projevu byli nadšení. Stanice BBC ji okamžitě nabídla smlouvu na hry Foylova válkaJindřich VIII. a Císař Augustus. V roce 2001 se objevila jako Gwen Cavendish po boku Judi Dench v divadelní hře „The Royal Family“. Za svůj herecký výkon získala i cenu Evening Standard Award v kategorii Nejlepší nováček. V roce 2002 si zahrála Julii v tragédii „Romeo a Julie“ na prestižním festivalu Chichester.

V roce 2003 si zahrála postavu Isoldy ve filmu Královna bojovnice. O rok později byla obsazena do role Tamsin ve snímku Moje léto lásky, za který získala příznivé uznání kritiků. Jejím dalším filmovým počinem byl film Neodolatelný, kde dostala možnost zahrát si vedle Susan Sarandon. Vedle Billa Nighyho se objevila také v televizním dramatu Gideon’s Daughter. Za ten v roce 2007 získala první Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli v seriálu nebo TV filmu.

Ďábelský zlom v kariéře Emily Blunt

Zlom v kariéře přišel s filmem Ďábel nosí Pradu (2006). Zde hrála po boku Anne Hathaway a Meryl Streep sice menší, ale velmi výraznou roli Emily. Asistentku kruté šéfredaktorky Mirandy Priestly módního magazínu Runway ztvárnila tak přesvědčivě, že se okamžitě stala miláčkem filmových kritiků. Není divu, že následující rok skočila po hlavě hned do čtyř filmů, a to rovnou ve čtyřech filmech – Soukromá válka pana Wilsona po boku Toma Hankse a Julie Roberts, Láska podle předlohy, Závan smrti a Život podle Dana. Dále se pak objevila v komediích Velký Buck Howard a Jarní úklid, kde si zahrála sestru hollywoodské herečky Amy Adams. Poté dostala nabídku na roli mladé královny Victorie ve snímku Královna Viktorie (2009).

Objevila se i po boku Benicia Del Tora v hororu Vlkodlak (2010) a komedii Gulliverovy cesty (2010). Naabídy se jen hrnuly a ona musela některé i odmítat. Nemohla například přijmout roli Black Widow ve filmu Iron Man 2. Naopak vzala roli ve filmu Správci osudu, kde si zahrála s Mattam Damontem se kterým ji pojí velké přátelství. V roce 2014 si zahrála dokonce po boku Tomu Cruise, což byl její velký sen. Ve filmu Na hraně zítřka ztvárnila roli vojáčky Rity Vratanské, jež je známá pod přezdívkou „Ocelová mrcha“. Pro herečku šlo o nejnáročnější roli. V roce 2015 se objevila ve hvězdném obsazení muzikálu Čarovný les. Emily si zahrála postavu Pekařky, která se snaží pomoct svému muži zrušit kletbu seslanou zlou čarodějnicí, aby spolu konečně mohli mít děťátko.Oscar ji uniká, skandály nevyhledává a hýčká si slavného švagra

V roce 2015 se Emily objevila jen v jednom filmu – Sicario: Nájemný vrah, ovšem v dalších letech si to zase vynahradila. Film Lovec: Zimní válka, což bylo volné pokračování Sněhurky a lovce, Dívka ve vlaku (2016), Mary Poppins se vrací (2018), Romance po Irsku (2020), Expedice: Džungle (2021) a v letošním roce půjdou do kin filmy Oppenheimer (20. července 2023, CinemArt) a Pan Hustlers jehož premiéru stravovací platforma Netflix chystá na 27. října letošního roku. V roce 2024 pak bude spolu s Ryanem Goslingem točit film The Fall Guy a v roce 2025 Live Die Repeat and Repeat, pokračování filmu Na hraně zítřka, kde se opět potká s Tomem Cruisem.

Za svou hereckou kariéru byla pětkrát nominována na Zlatý glóbus. Na kontě má ale zatím jednu výhru. Třikrát získala cenu BAFTA a díky svému excelentnímu výkonu ve filmu Na hraně zítřka si připsala cenu kritiků (Critics’s Choice Award). Na Oscara stále čeká.

V letech 2005 – 2008 žila ve Venouveru se zpěvákem Michaelem Bublé. V listopadu 2008 začala chodit s americkým hercem Johnem Krasinskim, kterého si 10. července 2010 vzala za manžela v italském městečku Como. Vychovávají spolu dcery Hazel (2014) a Violet (2016). Švagrem Emily je americký herec Stanley Tucci, se kterým si zahrála ve filmu Ďábel nosí Pradu. Vzal si totiž její sestru Felicity, která je literární agentkou. Emily je seznámila na filmové premiéře Ďábel nosí Pradu v roce 2006, kam dorazil ještě se svou předchozí ženou Kate. Ta zemřela v roce 2009 a když na svatbě Emily Blunt a Johna Krasinského v roce 2010 opět Felicity potkal, do dvou let byla svatba.

zdroj: CinemArt.cz, Daily Mail, MarieClaire.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související