Několik správných tahů a váš obličej rázem působí mnohem přitažlivěji. O konturování si často myslíme, že jde o náročnou techniku. Ale když se s ní seznámíte blíž a vyslechnete si pár osvědčených rad, záhy zjistíte, že to tak složité zase není. A výsledek je úžasný.
Konturování ve skutečnosti není žádný moderní postup. S oblibou ho používali už maskéři černobílých filmů ve třicátých letech minulého století, aby obličej filmových hvězd působil co nejlépe. A hlavně, aby vynikly jejich lícní kosti, které byly známkou krásy. Což ostatně platí dodnes. Jen ke konturování máme mnohem lepší paletu prostředků.
Představte si váš obličej jako malířské plátno
Základem každého dobrého líčení je kvalitní podklad. Tvář tedy nejdříve dokonale odličte a očistěte čisticím gelem či mlékem a micelární vodou. Na takto připravenou pleť naneste hydratační krém, který do ní dobře zapracujte konečky prstů. Počkejte asi pět minut a naneste rozjasňující primer. Tento krok nepodceňujte, krásně tvář sjednotí, zacelí drobné nedostatky a opticky stahuje póry. A také prodlužuje trvanlivost make-upu a zajistí, že se vám hezky rozprostře po celé tváři. Jen ho nesmíte nanést moc, make-up by vám pak dělal žmolky. Před každou nanesenou vrstvou je třeba chvíli počkat a ujistit se, že se do pleti vstřebala.
Krok první: Nanesení make-upu
Asi jste to už slyšely stokrát, ale tak si to raději po stoprvé zopakujme. Make-up vybírejte podle typu vaší pleti a podle toho, co potřebujete – zmatnění, rozjasnění, vypnutí… Čím tekutější barevný podklad je, tím lépe se vám s ním bude pracovat. Ne nadarmo vizážisté s oblibou používají tělové make-upy, které jdou skvěle roztírat do ztracena. Pracujte konečky prstů nebo houbičkou a dejte si tu práci, že make-up do pleti opravdu dobře vklepete. Nezapomeňte na přechody na hraně čelisti, krk a uši. Vše musí být zcela sjednocené.
Krok druhý: Konturování
Na teprve dobře nanesený základ může přijít konturování. Jeho základ je prostý. Podívejte se na sebe zpříma do zrcadla a řekněte si, které části obličeje chcete vyzdvihnout a které naopak utlumit. U kulatého obličeje jde většinou o jeho optické prodloužení a zvýraznění lícních kostí, které ho také zúží. K utlumení používáme zásadně matný tmavší pudr nebo tuhý či krémový make-up. Začínejte vždy nad horní linií spánků, těsně u vlasů, pokračujte směrem k uším, pod lícní kosti a zpět na hranu čelisti až k bradě. Na tváři tak opíšete tvar číslice tři. Pokud vás trápí příliš výrazný široký nos, naneste i trochu tmavší barvy na jeho střed – od shora dolů, ale jen jemně. Vatovým tamponem pak zjemněte hrany, aby vše působilo do ztracena. Zopakujte i na druhé straně.
Krok třetí: Rozjasnění
A nyní už je potřeba jen oblasti, na které potřebujete upozornit, zdůraznit rozjasňovačem. Jsou to především všechna vyvýšená místa na tváři, kam dopadá nejvíce světla, tedy těsně pod obočím, mezi obočím, místo nad horním rtem a samozřejmě lícní kosti. Malinko rozjasňovače pak ještě vklepněte do vnitřního koutku oka – hezky ho otevře- a máte hotovo. Pak už jen oči, rty, kapku tvářenky a jste nalíčená jako od maskéra filmových hvězd.
zdroj: www.glamour.com, www.mariaclaire.com, www.elle.com