Slovo mauzoleum běžně používáme, objevuje se ve většině jazyků (mausoleum, mausoleo, mausolée), ale málokdo ví, kde se vlastně vzalo a kde první mauzoleum na světě leželo. Nebo vy to víte?
Pro odpověď si musíme na území dnešního Turecka, přesněji na jeho jihozápadní pobřeží do Bodrumu. Tohle klasické přímořské městečko je dnes jako stvořené pro klidnou dovolenou, ale má za sebou velmi bohatou historii.
foto: Jitka Lubojacká
Nebýt zemětřesení, stojí tu asi dodnes
První obyvatelé záliv s výhodnou polohou osídlili už ve 14. století př. n. l. O sedm století později tu archeologicky doložené souvislé osídlení zanechali řečtí Dórové a po nich bylo celé území součástí ostrovních států starého Řecka. A právě odtud pochází známé slovo mauzoleum. Bodrum, kdysi Halikarnas, se stal hlavním městem oblasti za vládce Mausóla (376–353 př. n. l.). Ten nechal obehnat město hradbami o délce až sedm kilometrů. A také započal se stavbou majestátní hrobky, která byla dokončena za vlády jeho sestry a zároveň vdovy Artemísie. Mausólovo mauzoleum bylo považováno za jeden ze sedmi divů starověkého světa. Stálo skoro 1400 let, ale nakonec bylo zničeno zemětřesením a samotná hrobka byla vykradena námořními piráty. Roku 1402 město ovládli křižáčtí rytíři řádu johanitů a použili ruiny mauzolea k vystavění bodrumského hradu, upraveného později na pevnost. Ta tu stojí dodnes a je dominantou celého zálivu.
Oáza klidu i zábavy
Bodrum (starořecky Ἁλικαρνασσός (Halikarnassos) leží v provincii Muğla, v jihozápadním cípu Malé Asie, poblíž řeckého ostrova Kós. Přístavní město s více než 140 tisíci obyvateli je mezinárodním centrem jachtingu a turistiky, ale také jednou z nejvíce seismických oblastí v Turecku. Místní pláž tu není velká, ale za to z ní můžete obdivovat velké množství nejrůznějších lodí, které tu kotví. Zastavují tady dokonce i velké výletní lodě (například Costa Venezia) na své okružní plavbě Egejským mořem. Městečko samo o sobě je velmi půvabné, plné barů, restaurací a obchodů, přesto velmi poklidné a příjemné. K mezinárodnímu letišti Milas je to z města zhruba 35 kilometrů, nejbližší velkoměsto Izmir leží ve vzdálenosti asi 4 hodin cesty.
Jenom kousek od Bodrumu fungují dva akvaparky. Areál Pirates Inn The Cactus leží mezi Yalikavakem a Gündoganem, Aquapark Dedeman Bodrum zve k návštěvě kousek od Ortakentu. Další vodní světy se nacházejí trochu dál. Přes hodinu cesty, severně od Didimu, najdete Aquapark Didim. Opačným, jižním směrem vyrostl v Marmaris pěkný Aqua Dream Water Park a přímo u pobřeží Atlantis Water Park. Nejbližším národním parkem u bodrumské části Egejské riviéry je Dilek Peninsula-Büyük Menderes kolem ústí Velkého Menderesu. Vydat se můžete i do miniaturního NP Spil Dagı kolem hory Sipylus a do krásného národního parku Marmaris u města Mugla.
Lodě z Bodrumu vyrážejí i na okružní celodenní plavby. Součástí lodních výletů bývají zastávky na koupání či šnorchlování v nejkrásnějších zátokách v okolí. Potápět se můžete pouze ve vyhrazených místech. Nejoblíbenější lokalita na potápěčské mapě egejská riviéry je Kara Ada (Černý ostrov) u Bodrumu, kde najdete také řadu potápěčských obchodů a škol.
Zdroj: www.bodrum-museum.com, www.theguidebodrum.com, CK Fischer