Milujete pivo? Uvařte si ho doma

foto: Unsplash

Patříte mezi milovníky zlatého moku a díky zdražování si ho nemůžete častěji dopřát v oblíbené hospůdce? Uvařte si vlastní domácí pivo. Není na tom nic složitého.

Je to až neuvěřitelné, ale první zmínka o pivu v Čechách pochází z roku 993. Tehdy český biskup Vojtěch nechal postavit benediktinský klášter na Břevnově a tam začali pivo vařit. V období středověku došlo k rozvoji měšťanského vaření piva a ve 13. století vznikají první právní normy. Později začala mít o vaření piva zájem i šlechta.

Jak na to?

Máte chuť si udělat domácí pivo? Skvělé, bát se rozhodně nemusíte, vyrobit si ho totiž může skutečně každý. Vše k vaření piva se dá sehnat během několika dní za pár korun, tedy v případě, že si to chcete jednorázově vyzkoušet, stačit vám bude náčiní, které běžně v kuchyni používáte. Pokud se vám to ale zalíbí, je dobré počítat s vyšší investicí pro nákup náčiní přímo pro přípravu domácího piva, která vám zaručí výrobu většího množství piva během krátké doby.

Potřebné suroviny a náčiní

Slad
Chmel
Kvasnice
Kvasná nádoba s víkem, kvasnou zátkou a výpustným ventilem – nejlépe plastová o objemu 30 litrů
Větší hrnec asi 20-30l.
Pomocnou nádobu pro odložení rmutů
Scezovačku
Hadičku pro stáčení
Jódový roztok prozkoušku zcukření
Sklenici pro přípravu kvasnic
Větší dřevěná, nebo plastová vařečka (míchadlo)
PET, nebo skleněné pivní láhve a uzávěry
Desinfekční prostředek

Do hrnce dejte tekutý sladový výtažek a přidejte zhruba 10 litrů pitné vody. Za stálého míchání přiveďte k mírnému varu. Následně přidejte chmel a za stálého míchání vařte 90 minut. Mladinu, což je vzniklá tekutina, nechte vychladnout a následně ji opatrně slijte do kvasné nádoby. Kal mám však musí zůstat na dně hrnce. Ideální je k tomuto přelití využít gumovou hadičku jelikož kal se nesmí dostat do kvasné nádoby. Ze sladu vyluhované cukry se povaří s chmelem, kvasnice z těchto cukrů vytvoří alkohol a vykvašený nápoj pak ještě několik týdnů zraje. Tím pak máte na světě zlatý mok.

Začínáme: kvasit a zrát

Obsah sáčku s pivovarskými kvasnicemi rozmíchejte ve 2 dcl vychlazené mladiny, která by měla mít do 20 °C. Takto rozmíchané kvasnice přelejte do mladiny, kterou jste si slili do kvasné nádoby a vše velmi dobře rozmíchejte. Kvasnou nádobu přikryjte prodyšnou tkaninou. Tekutina v nádobě musí, dýchat. Během několika hodin začne mladina kvasit a tvoří se tak na povrchu hustá kalná pěna. Třetí den kvašení pěnu seberte čistou vařečkou. Obsah však nesmíte míchat. Hlídejte si teplotu, která by měla být neustále cca mezi 15 a 20 °C. Po týdnu kvašení se pěna přestane tvořit a toto mladé pivo ztrácí sladkou chuť.

Toto tzv. mladé pivo z kvasné nádoby ideálně hadičkou, přemístěte do lahví, kde ponecháte minimálně 5 cm volného prostoru. Při zrání se vytváří oxid uhličitý, proto musíte použít lahve s těsnými šroubovými uzávěry, aby se pivo mohlo dobře nasytit a nemělo tendenci utíkat z lahve ven. Do každé lahve přidejte kávovou lžičku krystalového cukru, který v uzavřené lahvi dobře protřepáním necháte rozpustit. V tomto stavu necháte pivo dokvasit v maximální teplotě 20 °C. Během dvou týdnů se kvasinky usadí na dně lahve a pivo má čirou světlou barvu. Před konzumací dejte pivo do lednice a před samotou konzumací pootočením šroubového uzávěru snižte tlak v lahvi, aby pivo nevypěnilo. 

Důležité vědět

Při domácí výrobě piva nesmíme zapomínat na zákony. Zákonem povolená hranice pro „domovarníky“ je dvě stě litrů ročně na jednoho dospělého. Toto pivo pak můžete pouze konzumovat a rozdávat. Za žádných okolností doma uvařené pivo nesmíte prodávat. Je však důležité vědět, že větší dávka tohoto piva vám může řádně pročistit střeva. Důvod je ten, že domácí pivo je nefiltrované a nepasterizované, tedy je živé.

Pivní institut

V  roce 2014 byl založen Český pivní institut, který se zaměřuje na vzdělávání profesionálů v gastru. Podobné organizace jsou ve světě běžné. Institut pořádá kurzy, na kterých se odborná i laická veřejnost může naučit více o pivu. Student získá po absolvování kurzu a složení zkoušky potvrzení na úrovni rekvalifikace. V praxi to znamená, že se bude orientovat v pivních druzích, identifikovat vady piva, umět párovat pivo s jídlem, znát pivní styly a druhy atd…

Reality show pivní mistr

Milovníci a znalci chmelového moku také bojují o titul pivního mistra. V roce 2022 totiž vznikla na TV Mall nová reality show s názvem BeerMaster Česko. Amatérští milovníci piva se tak mohou dočkat titulu pivního mistra, o kterém rozhoduje odborná porota. V roce 2022 z dvoutisícovky přihlášených zbyla osmička finalistů. Sedm mužů a jedna žena se pak týden co týden snažili v rámci pivního road tripu obhájit své znalosti v náročných disciplínách. Historicky prvním českým BeerMasterem se pak stal Adam Huml, rodák z Neratovic.

Vítěz pivní reality show získal nejen možnost uvařit si vlastní pivo, které půjde do distribuce, ale absolvuje stáž v oceňovaných tuzemských minipivovarech a možnost učit se od těch nejlepších v oboru. A nadto všechno získá ještě domovařičskou sadu a pivo na celý rok zdarma.



zdroj: Mall.cz, Northernbrewer.com, Themanual.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související