Léto je před námi a každý z nás přemýšlí, jak stráví svou dovolenou. Kdo si nezarezervoval dostatečně včas oblíbenou destinaci, možná prohloupil. Sázet na last minute zájezdy se letos nemusí vyplatit, a tak mnozí dávají přednost koupi letenky a ubytování pak řeší zvlášť. Tomu nahrává i fakt, že některé letenky se dají pořídit doslova za pár set korun. Má to však několik háčků. Na co si tedy dát pozor?
Zavazadla v ceně
Levné letenky jsou doménou zejména nízkonákladových leteckých společností, které v zásadě ovládly trh. S cenami nakládají operativně podle termínů, které potřebují obsadit a často liší i několika násobně na stejné lince. Udávaná cena je většinou tzv. základní. Vybrat si nemůžete sedadlo a za větší zavazadlo si musíte připlatit. I za to kabinové, které navíc bývá omezené váhou, nejčastěji kolem 10 kg, záleží na konkrétní letecké společnosti. Letenky mají v základní ceně velmi často pouze malé osobní zavazadlo přesně vymezené rozměry, v zásadě se jedná o malý batoh, který se musí vejít pod sedadlo před vámi. Pokud potřebujete větší kufr, který se musí odbavit, zaplatíte ještě víc. Při koupi se proto vždy ujistěte, že máte v ceně takové zavazadlo, jaké potřebujete. Jinak na letišti budete doplácet. Příplatky se pohybují minimálně v řádech stovek korun za jednu cestu.
U zakoupené letenky si navíc vždy pečlivě zkontrolujte veškeré podmínky. Může se například stát, že i malé kabinové zavazadlo musíte odbavit. A pokud si toho nevšimnete a půjdete s ním na palubu, bude vás to stát další peníze navíc.
Čas příletu a odletu
Nejlevnější letenky jsou zpravidla ty, kde se odlétá v nejméně vytížené časy. Do cílové destinace se tak dostanete například v noci a zpět odlétáte brzy ráno. To samozřejmě není problém, pokud je letiště blízko místa, kam cestujete. Můžete využít hromadnou dopravu nebo si vzít taxi. Pokud je letiště dál, je nutné počítat s vyšší cenou na dopravu. Nebo i s tou variantou, že byste museli přespat v hotelu blízko letiště. A to se samozřejmě prodraží. Než tedy letenku koupíte, vždy si zjistěte veškeré informace o dopravě na letiště i z letiště do cílové destinace. To vše jsou náklady, které je třeba k ceně letenky připočítat.
Flexi letenky
Letecké společnosti nezřídka nabízí i flexibilní letenky s možností změny termínu nebo cestujících. Ty jsou však o něco dražší. Možná se za ně ale vyplatí připlatit, a to hlavně v případě, že cestujete do zemí, které mají nejasné podmínky ohledně covidových opatření.
Cestovní pojištění a storno
Ať už se letos vydáte kamkoli, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. To může vykrýt storno zájezdu, zrušení letu nebo třeba nutnost přespání v hotelu v případě odloženého letu. Cestovní pojištění se vyplatí si sjednat i v případě, že letíte do zemí EU, kde platí modrá kartička pojištěnce, kterou máme i v ČR. Během pár minut pojištění zařídíte například na srovnávacím webu. Stačí jen zadat základní údaje, vybrat si vhodné pojištění a zaplatit. Při výběru si ovšem přečtěte, na co všechno se pojištění vztahuje a jaké jsou podmínky dané pojišťovny.
„Pokud si člověk skládá svoji zahraniční cestu sám, je nutné pojištění storna sjednat do tří pracovních dnů od objednání první cestovní služby, tedy například letenky či ubytování. Když dovolenou objednáváte méně než 15 dní před datem odjezdu, je nutné storno sjednat v den objednání,“ upozorňuje Vlastimil Divoký ERV Evropské pojišťovny. Existuje i možnost dokupovat storno průběžně. „V praxi to funguje tak, že když si člověk nejprve koupí pouze letenky, sjedná si pojištění storna na ně. Následně, když si zarezervuje hotel, pojištění storna si rozšíří právě o cenu ubytování,“ říká Vlastimil Divoký.
zdroj: Aviva-pojistovna.cz, Porovnej24.cz, Klik.cz, ERV Evropská pojišťovna