Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Mníšek pod Brdy

foto: Mníšek pod Brdy

Mám ráda, když konečně začne sluníčko pěkně hřát, dny se pomalu prodlužují a člověku je tak trochu líp na světě. Taky je to čas, kdy ještě nejsou otevřené hrady a zámky, tím pádem jejich návštěvnost, tedy v tomto případě i jejich okolí, není až tak velká. I když sluneční paprsky dokážou vytáhnout nejednoho pecivála. A naším cílem se tentokrát stal Mníšek pod Brdy.

Je moc příjemné se jen tak courat s kafem v ruce po venku. A tak tomu bylo i tady. Ano, okolí zámku, který stojí nedaleko centra města, se návštěvníky jen hemžilo. 

Ale naprosto odlišné to bylo na malebném náměstí. V jeho horní části, jakoby v rohu, stojí kostel svatého Václava. Sedli jsme si kousek od něj na lavičku a vyhřívali se.

Přemýšlela jsem, odkud se asi vzalo jméno městečka – Mníšek.  Mě to neustále evokovalo malého kluka s oholenou hlavou, mníška. Ten se mi okamžitě vybavil. Chtěla jsem se někoho zeptat, ale moje děti byly ihned proti se slovy: ”Mami, hlavně se prosím tě nikoho neptej. Je to trapný! A blbý!”  I bych to udělala, ale ono nebylo koho. Nikdo takový, koho bych tipovala, že bude vědět, zrovna nešel kolem. Nevadí, musím to odložit na domácí pátrání.

Tak dlouho jsem hledala až jsem našla. A moje představa byla velmi blízko. Měla jsem z toho velkou radost. Pověst praví, že na tomto místě se kdysi nacházela obec Dubčany. Ta ale celá lehla popelem. Z jakých důvodů to nevím. Ovšem na stejném místě začali benediktínští mniši pomáhat se stavbou a obnovou obydlí. Zbrusu nová vesnice tak dostala z vděčnosti jméno, jak jinak, než Mníšek.

foto: Petra Špindlerova

Dílny s patinou

Zaujal mne také jeden místí rodák, pan Josef Doubrava. Po studiu teologie byl vysvěcený na kněze a později se stal biskupem. Byl velký milovníkem a podporovatelem umění. Ve své sbírce měl díla například od Mikoláše Alše, Maxe Švabinského nebo Antonína Slavíčka.

Ve spodní části náměstí jsme narazili na malou kavárnu s názvem Café Patina. Kromě výtečné kávy zde najdete spoustu inspirace na zkrášlení svého domova pomocí unikátních nátěrů. Na poličkách vedle hrníčků tu mají plechovky s nádhernými barvami. Netradiční kombinace. Docílit ale skvělé patiny není tak jednoduché. Na to zde pořádají i výtvarné dílny.Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související