Tipy na cestování. Naplánujte si výlety podle umělé inteligence

foto: Unsplash

Každý z nás se na cestování připravuje po svém – někdo si naplánuje cestu do nejmenších detailů, někdo zase vše nechává náhodě. Ať už ale cestujete jakkoli, umělá inteligence v Mapách Google vám může plánování ještě více usnadnit. 

Slyšíte ze všech stran slovo „umělá inteligence“ a bojíte se toho, co to vlastně znamená? V určitých pracovních pozicích může člověka nahradit, ale jsou chvíle, kdy vám může být dobrým pomocníkem. Vyzkoušejte si pomocí umělé inteligence naplánovat výlety, které se vám budou líbil.

Ekologické trasy berou ohled na životní prostředí i vaši peněženku

Kromě nejrychlejší trasy můžete v aplikaci Mapy Google najít také tu nejúspornější (pokud se jedna od druhé liší). Uživateli se zobrazí přibližná úspora paliva a časový rozdíl mezi cestami. Poté si může vybrat nejvhodnější variantu. Řidič si také může zvolit typ pohonu (benzinový, naftový, hybridní nebo elektrický) a optimalizovat si ekologické trasy podle spotřeby paliva nebo zatížení baterie. Předvolby lze snadno upravit v sekci „Nastavení“.

Návrhy ekologických tras jsou založeny na umělé inteligenci. Ta identifikuje všechny varianty trasy z bodu A do bodu B a vypočítá spotřebu paliva pro každou z nich na základě celé řady dat: historického a reálného průběhu dopravy, nadmořské výšky, typu silniční komunikace a dalších údajů. Díky tomu dokáže ve zlomku sekundy najít nejen nejrychlejší, ale i nejúspornější trasu do cíle.



Immersive View: detailní pohled na vybraná místa jedinečný způsobem

Díky pokrokům v oblasti umělé inteligence si dnes můžete prohlédnout stále více míst ještě předtím, než se tam fyzicky vydáte. Funkce Immersive View nabízí detailní zobrazení konkrétních míst v Mapách Google a mění způsob, jak objevujeme svět v této aplikaci. Využívá pokroku v oblasti umělé inteligence a počítačové vizualizace. Zobrazení je možné díky pospojování miliard snímků ze Street View s leteckými snímky, díky čemuž vytváří pestrý digitální model světa. Navíc přidává další užitečné informace jako počasí, doprava nebo vytíženost daného místa. Funkce je dostupná pro mobilní zařízení s Android a iOS.

Toto podrobné zobrazení je nyní dostupné v Londýně, Los Angeles, New Yorku, San Franciscu, Tokiu, Amsterdamu, Dublinu, Florencii a Benátkách. Prostřednictvím Immersive View můžete virtuálně navštívit více než 500 ikonických památek po celém světě, ať už je to Opera v Sydney londýnský Big Ben nebo kulturní památky Česka jako Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí nebo Národní muzeum.

Jak to funguje? Stačí si na Mapách Google v mobilu vyhledat třeba Pražský hrad a v profilu kliknout na video označené jako „Immersive View“. Uživatel si tak může užít virtuální přelet nad hradem a prohlédnout si jeho okolí. Pomocí časové osy dokonce zjistí, jaké bude v okolí památky během dne počasí.

Snadné plánování cest pomocí záložky „Poslední vyhledávání“ 

Jednou z nejnáročnějších částí plánování výletů je shromáždit všechny destinace, které chcete navštívit, na jednom místě – zejména pokud jich chcete vidět více najednou. Z toho důvodu byla v Mapách Google vytvořena záložka „Poslední“. Je umístěna v postranním panelu vlevo a automaticky se v ní ukládají místa, která jste nedávno vyhledávali. Jejich seznam se zobrazí po otevření záložky a zůstává pro uživatele dostupný i v případě, že okno Map Google zavřou. Můžete si tak snadno udělat přestávku a vrátit se k plánování později, aniž byste o informace přišli.

Již prohlédnutá místa můžete smazat, zároveň plánovat i více výletů najednou. Zajímavá místa, jako jsou například turistické atrakce nebo hotely, můžete dokonce sdílet s rodinou a přáteli, se kterými plánujete cestovat. Pokud máte vybrány alespoň tři cíle, které chcete navštívit, klikněte na tlačítko „Trasa“. Mapy Google vám pak ke všem vybraným místům vygenerují pokyny a uloží je na kartě „Poslední“.

Poznávání památek, uměleckých děl, rostlin nebo zvířat pomocí Google Lens

Fotoaparáty chytrých telefonů jsou skvělým nástrojem, jak zkoumat okolní svět. Jakmile dorazíte do plánovaného cíle, jako průvodce můžete využít aplikaci „Google Lens“. Ta pomocí fotoaparátu dokáže vyhledat vyfocený objekt a odpovědět na otázky typu „Co je to za sochu?“ nebo „Co je to za krásnou květinu?“. 

Objevování specialit místní kuchyně pomocí vizuálního vyhledávání

Aplikaci Google Lens můžete použít i pro tzv. vizuální vyhledávání, které kombinuje text a obrázek. Našli jste na internetu obrázek lahodného dortu nebo lákavě vypadajícího pokrmu, ale nevíte, o co se jedná? Udělejte si snímek obrazovky, otevřete ho v aplikaci Google Lens a do vyhledávání zadejte slovo „v okolí“. Ve výsledcích se zobrazí restaurace ve vaší blízkosti, které nabízejí to, co hledáte.

Google Lens tak může pomoci nejen gurmánům. Vyhledávání pomocí fotografie a textu nabízí zcela nový způsob, jak vyjádřit, co byste rádi našli. Představte si, že hledáte „nápady na dekoraci obývacího pokoje ve stylu královského paláce“ a padne vám do oka krásný starožitný stůl zámku, který jste právě navštívili. Do vyhledávání pak můžete přidat i další požadavky, například pokud si přejete stůl kulatý, namísto hranatého. Můžete tak jednoduše najít dokonalý kus nábytku, který bude zároveň památkou na váš výlet.

Navigace s využitím rozšířené reality pomocí funkce Live View 

Najít správný směr k cíli může být na neznámém místě složité. Pomoct vám v tom dokáže funkce „Live View“ v Mapách Google. Speciální zobrazení rozšířené reality vám pomocí šipek ukáže, jakým směrem se vydat. Díky tomu najdete vaši cílovou destinaci jednodušeji.

zdroj: Europarl.europa.eu, Google.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související