Masopustní mlsání: Frgálový dort. Jak na něj?

foto: Iva Trhoňová

Masopust ještě nekončí, a tak je dobré se poohlédnout po nějaké dobrotě, která je navíc dekorativní a skvělá na chuť. Frgálový dort to splňuje na sto procent.

Období masopustu, neboli také fašank či voračky, již tradičně začíná v lednu na Tři krále a končí Popeleční středou. Ta letos vychází na 22. února a po ní nastává období 40 dní půstu, završené Velikonocemi. Období tučných a sladkých jídel vyvrcholí především o této nadcházející neděli, a to bychom si tedy určitě měli něco dobrého upéct. Autorkou receptu na frgálový dort je Iva Trhoňová, která o pečení různých dobrot napsala už několik úspěšných kuchařek například Ruce v mouce, Hrátky s těstem či Upečeno s láskou.

A tak jsme se jí zeptali, co ji k psaní kuchařek a práci s těstem vlastně přivedlo. „Experimentování v pečení, testování různých postupů, střídání surovin – to všechno vedlo ke vzniku nových receptů, které jsem si nejprve psala do sešitu, později už na svůj web. Podle většiny těchto vyzkoušených receptů pečeme dodnes. A ty, které nás nějak neoslovily, zapadly nebo jsem je ani na web, nebo do kuchařek nedávala. Kvůli mé zálibě v pečení jsem občas zalitovala, že kromě syna nemáme i dceru, které bych svoje recepty, a hlavně získané zkušenosti, mohla předat,“ svěřuje se Iva. „Do každé ze svých knih jsem se snažila vedle receptů vložit i co nejvíce svých zkušeností nebo rad,“ dodává

Frgálový dort

Suroviny: 200 g polohrubé mouky, 300 g hladké mouky, 200 ml vody, 90 g cukru, 1 žloutek, špetka soli 125 g povoleného másla, 20 g droždí.

Postup: Suroviny dáme do pekárny a použijeme program Těsto. Nebo z části vody, cukru, celého množství droždí a trochy mouky uděláme kvásek, po jeho vykynutí přidáme zbytek surovin, vymísíme těsto a necháme ho vykynout. Vykynuté těsto propracujeme, rozdělíme na 5 částí a každou vyválíme na velikost rozpínací dortové formy. Formu vymastíme máslem, vložíme první placku těsta, potřeme ji povidly, můžeme posypat mletými ořechy a přiložíme další placku těsta. Každou vrstvu těsta takhle potřeme a lehce posypeme ořechy, poslední přiložíme a necháme suchou. Po nakynutí dortu potřeme povrch zbylým bílkem, posypeme mandlovými lupínky a dáme upéct – vložíme do trouby vyhřáté na 170°C. Pečeme asi 30 minut, pak teplotu ještě snížíme a dort dopečeme. Vpíchnutím špejle zkusíme, jestli je propečený a pokud ano, necháme ho částečně zchladnout ve formě a teprve pak z ní vytáhneme. Čerstvě upečený, ještě horký, můžeme potřít rozpuštěným máslem nebo směsí másla a rumu – povrch hezky zvláční.

zdroj: Albatrosmedia.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související