Festival v Benátkách: podpora Ukrajině, 5 filmů s českou stopou, cena pro Deneuve

foto: La Biennale di Venezia / labiennale.org

79. ročník filmového festivalu v Benátkách je v plném proudu. Úvodní slovo měl přes videozáznam ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a během zahajovacího večera pořadatelé předali Zlatého lva za celoživotní dílo francouzské herečce Catherine Deneuve.

Na benátském ostrově Lido se to opět hemží slavnými umělci a nejlepšími filmy. Tradice filmového festivalu v Benátkách sahá až do roku 1932. Promítat se zde bude řada očekávaných premiér a chybět nebudou ani zástupci z Česka.

Festival byl zahájen filmovým drama Bílý šum od režiséra Noaha Baumbacha. Černá komedie o zamoření amerického maloměsta se právě v Benátkách před prosincovým startem na Netflixu představí ve světové premiéře. V hlavní roli uvidíme Adama Drivera a Gretu Gerwig. V hlavní soutěži letos o cenu Zlatý lev soutěží 23 filmů a v porotě zasedla i herečka Julianne Moore, držitelka Oscara a ceny Emmy. 

Soutěžní filmy a slavné tváře

O hlavní cenu se utká například drama Blondýnka, ve které Ana de Armas ztvárňuje Marilyn Monroe, dále pak snímek Syn s Hugh Jackmanem v hlavní roli, který má pod taktovkou oscarový režisér Florian Zellera. Dále pak film režiséra Darrena Aronofskyho Velryba s Brendanem Fraserem v roli třísetkilového učitele angličtiny. Mezi hosty se objeví Penélope Cruz, Colin Farell, Willem Dafoe, Cate Blanchett či Timothé Chalamet. Režisérka Olivia Wilde v premiéře představí film To nic, drahá (od 22. září uvidíme i v našich kinech).

Chybět nebudou ani čeští zástupci

V Benátkách ani letos nebude chybět kromě několika novinek i česká klasika – film Ucho s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým, a to v sekci restaurovaných filmů Venice Classics.

V soutěžní sekci Horizonty se objeví novinka Oběť, která vznikla v české, německé a slovenské produkci. Příběh filmu se věnuje životu menšin u nás. Tento film pak bude uveden i na festivalu v Torontu. V českých kinech se objeví 10. listopadu. Ve stejné sekci se pak představí i drama Obzor, které vzniklo podle skutečného příběhu z roku 1996, kdy filipínský námořník našel ukrytého rumunského uprchlíka a rozhodl se mu pomoci.

V sekci Giornate degli Autori je i film Běžná selhání rumunské režisérky Cristiny Grosan, natočeným podle scénáře české spisovatelky Kláry Vlasákové. Psychologické drama zachycuje jeden den tří žen různých generací. V hlavních rolích se představí Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková a Vica Kerekes. Do českých kin snímek dorazí 13. října.

Posledním filmem festivalu, kde se objevuje česká stopa, je krátkometrážní animák Tmání. Ten je natočený ve virtuální realitě a jde o autobiografický snímek režiséra Ondřeje Moravce. Jde o první český VR film, který byl podpořen Státním fondem kinematografie a bude mít světovou premiéru na velkém filmovém festivalu.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související