Berlinale 2024: Hlavní cenu získal snímek Dahomey. Bouřlivé ovace sklidil český dokument o fotografce Libuši Jarcovjákové

foto: Unsplash

Dnes se po deseti dnech uzavřel slavnostní filmový festival Berlinale. Hlavní cenu Zlatého medvěda si z 74. ročníku odnesl francouzsko-senegalsko-beninský snímek Dahomey. Velký ohlas sklidil dokument Kláry Tasovské Ještě nejsem, kým chci být o slavné české fotografce. Zároveň se v rámci festivalu uzavřela pětileté působení uměleckého ředitele Carla Chatriana. Nahradí ho Britka Tricia Tuttle.

Mimořádně přijetí se na Berlinale dostalo dokumentu Kláry Tasovské Ještě nejsem, kým chci být. Festival ho zařadil do prestižní sekce Panorama. Odkud filmy často putují na mezinárodní trhy. Režisérka dokázala vytvořit neobyčejný portrét fotografky Libuše Jarcovjákové, mapující život od roku 1968 do pádu Berlínské zdi. Její celoživotní práce došla veřejného uznání až po účasti na nejprestižnějším fotografickém festivalu ve francouzském Arles a ve velkých světových galeriích. Film uvede do kin v Česku distribuční společnost Aerofilms zkraje podzimu.

Navrácení koloniálního lupu

Režisérka Mati Diop putuje z Francie do Afriky. Dahomey se věnuje návratu pokladu někdejšího dahomejského království západoafrickém Beninu. 26 artefaktů ukořistěných v roce 1892 na africkém území, Francie vrátila Beninu v roce 2021. Vítězný snímek Dahomey je dokumentární esej, ve kterém režisérka zkouší různé formální přístupy k tématu.

Mezinárodní porota vedle hlavní ceny rozdala i několik Stříbrných medvědů. Za nejlepší scénář filmu Sterben (Umírání) dostal medvěda německý režisér Matthias Glasner. Stříbrného medvěda za nejlepší výkon ve vedlejší roli v irsko-americko-belgickém filmu Small Things Like These (Takové maličkosti) získala Britská herečky Emily Watson. Nejlepším hercem v hlavní roli se stal herec Sebastian Stan, a to za thriller A Different Man (Jiný člověk). Nejlepším režisérem se stal Nelson Carlos De Los Santos Arias za film Pepe.Cenu poroty dostal francouzský režisér Bruno Dumont za sci-fi L’Empire (Říše) a velkou cenu poroty získal korejský režisér Hong Sang-su za snímek pod anglickým názvem A Traveler’s Needs (Potřeby cestovatele). V rámci letošního roku se konalo i symbolické ukončení pětileté vlády uměleckého ředitele Chatriana. Jeho pozici převzala bývalá ředitelka londýnského filmového festivalu BFI Tricia Tuttle.

Berlínský mezinárodní filmový festival

Nebo také Berlinale (podle Biennale v Benátkách), je jeden z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů ve světě. Koná se každý rok v únoru, a to již od roku 1951. Porota rozhoduje o filmech z celého světa. Hlavní cenou je Zlatý medvěd (medvěd je symbolem Berlína).

Na festivalu je každoročně prezentováno až 400 filmů v různých sekcích. S více než 250 000 prodanými vstupenkami ročně (2012) je Berlinale nejnavštěvovanějším filmovým festivalem světa. Festivalu se ročně účastní až 20 000 osob z filmové branže, více než 4 000 novinářů píše reportáže do více než 100 zemí světa. Hlavní část festivalu se odehrává v paláci Berlinale, který se nachází na Marlene-Dietrich-Platz 1.

zdroj: Berlinale.de

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související