Italská inspirace: Rajčata s bazalkou a olivovým olejem!

Pochutnejte si a hubněte
foto: archiv redakce

Ideální potravina pro horké dny. Rajčata jsou jednou ze zaručených cest je odlehčit jídelníček. Jíst je můžeme na sto způsobů, ale ta uzrálá přímo na slunci jsou stejně nejlepší jen takto…

Koupit dobrá rajčata není v tuhle roční dobu naštěstí už žádný problém, navíc za chvilku nám už uzrají i ta naše první na balkonech či zahrádkách. Oproti těm zimním ze skleníků mají plnou sladkou chuť a jsou plná vitaminů a minerálů, proto je nejlepší jíst je syrová. V kombinaci s bazalkou, olivovým olejem a dobrým sýrem to nemá chybu!

Rajčata obsahují vitaminy B1, B2, B6, C, E i A, z minerálních látek především vápník, fosfor, železo, jód, měď a draslík. Čistí ledviny, snižují cholesterol, jejich konzumace je doporučována při křečových žilách i ateroskleróze. Celkově detoxikují tělo, upravují trávení včetně zácpy, zvyšují imunitu, proto se právě hodí jako ideální součást dietního jídelníčku. Na 100 g obsahují jen 26 kcal. Skvěle chutnají i lehce osmahnutá na olivovém oleji s česnekem a bazalkou, v kombinaci s mozzarellou, ale i jako příloha k masu nebo rybě. Následující recept je ideální i pro naprosté kuchařské amatéry, bez problému ho zvládnou také děti. Třeba jako překvapení pro unavené rodiče.

Na chlebové toasty s rajčaty pro 2 osoby potřebujete:

  • 2-4 krajíčky dobrého chleba nebo ciabatty
  • 200 g cherry rajčátek
  • olivový olej
  • malý stroužek česneku
  • čerstvou bazalku
  • sůl, pepř
  • mozzarellu

Postup:

Krajíčky chleba opečte na sucho v toustovači nebo na pánvi. Omytá rajčata nasekejte najemno, přidejte podrcený česnek, olivový olej, natrhanou bazalku, osolte, opepřete a promíchejte. Krajíce chleba zlehka pokapejte olejem a na každý navršte rajčata. Nakonec posypte kousky mozzarelly. Kdo chce, může si rajčata ještě oživit sušenou šunkou, olivami nebo i sušenými rajčaty. Všechny kombinace jsou moc dobré.


Domácí CIABATTA: čerstvá & křupavá je top!

foto: archiv autora

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související