Od kočárů k přímým letům do exotiky. Historie cestování v unikátní knize

foto: Jaroslav Fikota

Jak šla historie z Mikulandské ulice do celého světa. Jedinečná publikace, která mapuje, jak se měnil cestovní ruch v tuzemsku na pozadí různých historických událostí. Jejím autorem je Svatopluk Rada.

Prapočátky cestování sahají hluboko do historie, rozmach cestovního ruchu ale nastal v polovině 19. století. A po druhé světové válce šlo už o fenomén. S ním se pojí i historie nejstarší cestovní kanceláře u nás. „Kořeny Čedoku sahají až k počátkům samostatného Československa a letos oslavíme už sto čtvrté výročí naší cestovní kanceláře. Svou pevnou pozici si navíc udržel i přes několik politických režimů a řadu ekonomických krizí – od druhé světové války až po divokou porevoluční dobu,“ říká generální ředitel Stanislav Zeman k limitované edici nazvané „Historie psaná Čedokem“. 

Historie psaná na tři sta stranách

Jak se rodil a rozvíjel cestovní ruch od dvacátých let minulého století až doposud, i jak se měnil turismus v Česku a tehdejším Československu? Autor Svatopluk Rada v knize čtenářům nastiňuje důležité momenty s tuzemskými a světovými událostmi.

Kmotrou knihy se stala energická 101letá dáma Jaroslava Koubková, která pracovala dlouhá léta v mladoboleslavské pobočce cestovní kanceláře a tamní obyvatelé ji poznávají dodnes. „Na pozici odborného referenta zahraničních zájezdů jsem pracovala více jak třicet let, takže i dnes se mi stane, že mě sem tam někdo pozná právě z pobočky v Mladé Boleslavi,“ svěřuje se Jaroslava Koubková, která díky práci procestovala celou řadu zemí včetně oblíbeného Jadranu.Novodobá historie cestovního ruchu

Na území České republiky se cestovní ruch rozvinul především díky rozvoji lázeňství a trampingu, a to na počátku 20. století. V té době se začínají stavět velké hotely a dochází i k zakládání podniků cestovního ruchu, v roce 1920 zahájil svou činnost i legendární Čedok. Ten se téměř obratem stal jedničkou na trhu. Po 2. světové válce pak dochází k dalším nabídkám zájmových cílů cestování. Fenoménem doby se pak staly krátkodobé víkendové pobyty.

zdroj: Czso.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář