Revoluce v koupání: Menstruační plavky jsou tu

foto: Ilona Bittnerová

Opět je tu teplé počasí, tak hurá k vodě. Ovšem, pokud vás zrovna trápí menstruace, a přesto máte chuť na koupání, není třeba se bát. Na trhu jsou menstruační plavky, které vám umožní odhodit zábrany. Menstruační oblečení je totiž čím dál oblíbenější.

Menstruaci se žena do jistého období nevyhne, proto je důležité, cítit se i v tomto období co nejpříjemněji. Není důvod se jakkoli omezovat v běžných aktivitách, ke kterým patří i plavání. S příchodem menstruačních plavek se pro všechny ženy otevírá nová éra. 

Vědecká studie

Podle amerických vědců, jejichž studii uveřejnil magazín Current Environmental Health Reports, spotřebují ženy během svého života více než 10 tisíc kusů vložek a tamponů. Ty bezesporu tvoří značnou ekologickou zátěž. Díky tomuto proniká téma udržitelnosti i do oblasti výroby menstruačních produktů.

Dle nedávné australské studie, kterou vědci uskutečnili na vzorku 100 žen ve věku od 15 do 29 let, vyšlo najevo, že 4 z 10 žen během menstruace používají znovu použitelnou menstruační pomůcku. Tou nejběžnější je menstruační kalíšek či kalhotky, které nerozeznáte na první pohled od klasických. Vybírat lze podle střihu, jako jsou brazilky, klasické kalhotky, kalhotky s vysokým pasem nebo nohavičkové boxerky. Velmi důležité je zvolit si tu správnou velikost.Letošní hit léta – menstruační plavky

Menstruační plavky jsou inovativním produktem, který umožňuje ženám plavat bez obav z průniku menstruační krve do vody. Zakoupit lze jak jednodílné, tak i dvoudílné. Materiál má v sobě integrovanou vrstvu, která zachycuje krev a zabraňuje úniku do vody. Navíc se dokážou díky pružnosti přizpůsobit postavě.

Plavky je vhodné nosit v případě, že má žena slabší menstruaci. V případě silnějšího krvácení se doporučuje plavky kombinovat s kalíškem či tamponem.

zdroj: modré plavky Snuggs, 999 Kč za spodní díl (1), jednodílné plavky Astratex, zleva: černé 1349 Kč, zelené 944 Kč, červené 1349 Kč (1), černé dvojdílné plavky Modibodi, 890 Kč (1), černé jednodílné plavky Wuka, 1490 Kč (1), modoré šortky ModibodiRed, 650 Kč (1), černé sportovní legíny, Modibodi, 1550 Kč (1).

Používání a údržba

Použití menstruačních plavek je stejné, jako je u těch běžných. Po plavání je důležité je následně vyprat ručně nebo v pračce podle pokynů výrobce. Nezapomínejte použít tekutý prací prostředek pro praní textilních materiálů s membránou na 30 stupňů Celsia, a to ideálně v ochranném sáčku. Vždy dávejte pozor, abyste nepoužily aviváž, která ničí absorpční membránu kalhotek. Ke kalhotkám se nemusíte bát přidat i další špinavé prádlo. 

Ekologie i ve sportu

Menstruačními kalhotkami či plavkami to u výrobců, kteří dbají na udržitelnost ale nekončí. Na trh přichází i menstruační oblečení na sport. To jsou především legíny či šortky, které se hodí i pro ženy, jež trápí inkontinence, tedy samovolný únik moči během sportu. 

I tyto kousky oblečení mají stejně jako plavky v rozkroku neviditelnou vložku, která absorbuje menstruační krvácení a nepropustí ho ven. Tato savost je obdobná jako savost dvou až tří tamponů. Výrobci pamatovali i na ochranu před sluncem a tyto produkt mají filtr UV50+ či dobrou odolnost vůči chloru. To maximalizuje celkovou životnost.

zdroj: Flo.health, Current Environmental Health Reports

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související