Ceny české filmové kritiky: Uspěl Zátopek, Chyby i Okupace

foto: Ceny české filmové kritiky

Opilý sovětský důstojník navštíví v době normalizace večírek oblastního divadla plný frustrace. Takový je námět prvního celovečerního filmu Michala Nohejla Okupace, který proměnil čtyři ze šesti nominací na Ceny české filmové kritiky.

Sdružení české filmové kritiky debut ocenilo jako nejlepší film, za režii i za scénář Marka Šindelky a Vojtěcha Maška. Režisér Michal Nohejl byl vyhlášen objevem roku.

foto: Eva Kořínková pro Ceny české filmové kritiky (3)

Okupace

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večírek herců po představení naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr armádního benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky. A Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou, Rus se skvěle baví. Tak skvěle, že nakonec vytáhne zbraň…

Večírek v rytmu kosmické psychedelie kultovních Kill the Dandies! se rozjíždí víc, než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce! Po téhle pitce nikdo nezůstane jako dřív. V hlavních rolích Martin Pechlát, Cyril Dobrý, Antonie Formanová, Tomáš Jeřábek či Otakar Brousek ml.

Zátopek

Výpravné biografické drama hlasující kritici ocenili soškou Václava Neužila, a to za herecký výkon českého atleta a olympijského vítěze.

Australský rekordman Ron Clarke přijíždí v pohnutém roce 1968 do Prahy za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje. V rozhovorech Rona s Emilem se děj filmu retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a spojuje se v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí a jenž dokáže bojovat nejen na atletickém oválu. Film vypráví o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. A také o jedinečném vztahu dvou lidí – Emila a Dany Zátopkových – kteří navzdory všem překážkám spolu strávili celý život. V hlavních rolích Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš či Jiří Šimek.

Chyby

Film Jana Prušinovského si odnesl cenu pro nejlepší ženský herecký výkon Pavly Gajdošíkové.

Ema (Pavla Gajdošíková) je energická pětadvacetiletá prodavačka v supermarketu na malém městě. Tomáš (Jan Jankovský) je třicetiletý pokrývač žijící v nedaleké vesnici. Jedna noc, od které ani jeden z nich nic zásadního nečekal, rychle přeroste ve vztah, lásku a společné bydlení. Ema se rozhodne Tomášovi svěřit se vším, co v životě prožila. Toho to ale nezajímá, protože oba podle něj mají žít jen teď a tady. Náhodné setkání s minulostí ovšem nečekaně odstartuje sérii událostí, která obrátí životy obou dotyčných naruby. V hlavních rolích Pavla Gajdošíková, Jan Jankovský, Ondřej Kokorský či Ivo Gogál.

Milý tati

Nejlepším krátkým filmem je počin Diany Cam Van Nguyen, snímek na pomezí osobně pojaté fikce, dokumentu a animace.

Film vykresluje vztah dcery, která si prostřednictvím tohoto filmu hledá cestu zpět ke svému otci. Autorka našla dopisy, které jí před rokem psal z vězení. Dopisy plné lásky, jakou už nikdy potom nezažila. Odpovídá na ně po letech jako dospělá. Objevené dopisy Dianě připomenou, jak blízká si s otcem byla. V hlavních rolích Hong Nhung The Thi, Le Hoai Trung či Linh Duong.

Jednotka intenzivního života

Mezi dokumentárními filmy české kritiky a kritičky nejvíce zasáhla Jednotka intenzivního života Adély Komrzý o paliativní péči.

Lékaři Ondřej a Kateřina se při své práci často dotýkají nedotknutelného. Průkopníci české nemocniční paliativní péče otevírají v celovečerním dokumentu témata, která z našich životů v podstatě zmizela. V prostředí robotické medicíny a zbožštělých bílých plášťů, orientujících se na nemoc jako takovou, se do středu jejich pozornosti vrací člověk.

V intimních rozhovorech lékaři se svými pacienty hledají odpovědi na otázku, na niž se v nemocnicích, kde život končí pro 60-70 % české společnosti, bohužel zapomíná: „Jak žít dobrý život s nemocí?“ Režisérka Adéla Komrzý v průběhu tří let dokumentovala Oddělení paliativní péče ve VFN na Karlově náměstí v Praze. To vzniklo jako pilotní projekt, jenž má sloužit jako modelový příklad ostatním nemocnicím. Tým odborníků pomáhá pacientům nalézt řešení a učinit rozhodnutí, které pro ně v době nekonečných možností umělého prodlužování života může být dobré. Protože život neznamená jen to, že srdce bije a plíce dýchají. V hlavních rolích Kateřina Rusinová a Ondřej Kopecký.

Myši patří do nebe

Denisa Grimmová, Jan Bubeníček a Jan Kurka, tvůrci výtvarné koncepce animovaného rodinného filmu Myši patří do nebe, si odnesli cenu v kategorii Audiovizuální počin.

Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek – vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala… V hlavních rolích Pavlína Balner, Matouš Ruml, Ondřej Vetchý či Lukáš Pavlásek.

Kompletní výsledky: Ceny české filmové kritiky za rok 2021

Nejlepší film: Okupace – producenti Jan Hlavsa, Julie Žáčková
Nejlepší dokument: Jednotka intenzivního života – Adéla Komrzý
Nejlepší režie: Okupace – Michal Nohejl
Nejlepší scénář: Okupace – Marek Šindelka, Vojtěch Mašek
Nejlepší herečka: Chyby – Pavla Gajdošíková
Nejlepší herec: Zátopek – Václav Neužil
Audiovizuální počin: Myši patří do nebe, výtvarná koncepce – Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, Jan Kurka
Cena innogy pro objev roku: Michal Nohejl – Okupace 

Kategorii Mimo kino, věnovanou audiovizuálním projektům bez kinodistribuce, letos ovládl dramatický seriál České televize Ochránce. Deset epizod líčí případy, kterými se zabývá nový školský ombudsman v podání Lukáše Vaculíka. Podle scénáře Tomáše Feřteka a Matěje Podzimka seriál režírovali Tereza Kopáčová a Tomáš Mašín.

Vítězové byli oznámeni na slavnostním večeru Cen české filmové kritiky v pražském Divadle Archa. Diváky jím v přímém přenosu ČT art provedly moderátorky Anita Krausová a Tereza Hofová.

Mimo kino: Ochránce – Tereza Kopáčová, Tomáš Mašín, Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek
Nejlepší krátký film: Milý tati – Diana Cam Van Nguyen


Český slavík 2021: Farna, Ztracený, Mirai a Řezník

foto: Český slavík

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související