Brad Pitt: Nikdo mi nevěří, ale mám prosopagnosii. Nepoznávám lidi

foto: Netflix

Je to paradox. Jeden z největších fešáků Hollywoodu Brad Pitt, který i ve svých 59 letech dokáže okouzlit nejednu fanynku, možná ani neví, jak je hezký. Podle svých vlastních slov totiž trpí prosopagnosií, tedy neurologickou poruchou, díky které nerozpoznává lidské tváře. Dokonce ani tu svou.

Oficiálně nebyla tato porucha slavnému herci diagnostikována, on sám ale tvrdí, že ji má. „Nikdo mi nevěří!“ svěřil se Brad Pitt magazínu GQ. S touto neurologickou poruchou se ale podle všechno potýká již dlouho, protože už v roce 2013 v rozhovoru pro magazín Esquire odhalil, jaké problémy tato obličejová slepota přináší. „Spousta lidí mě nesnáší, protože si myslí, že je přehlížím,“ řekl tehdy. Herec prý zkoušel požádat ty, které nepoznal o připomenutí, odkud se znají, ale narazil spíše na nepochopení. Většinou prý byli ještě víc uražení a tak se začal společenským akcím raději vyhýbat. Lidé s prosopagnosií ale nejsou ani arogantní či povýšení, zkrátka ostatní ve svém okolí nepoznávají. Všichni jim přijdou stejní. Nedokáží odlišit známé tváře od cizích.

O co vlastně jde?

Zrádnost prosopagnosie (ze starořeckého prosopon – obličej, agnosia – neznalost) spočívá v tom, že o ní postižený často dlouhé roky vůbec neví, prostě ho nenapadne, že ji má. Všechny tváře lidí mu připadají podobné a jen těžko rozeznává jednu od druhé. Asi jako nám Evropanům připadají například všichni Číňané podobní, a jen těžko odlišujeme rozdíly v jejich rysech. Tak nějak lidem s touto poruchou připadají všichni. Nepoznávají ani sami sebe na fotografiích, jednotlivé tváře jim splývají. A protože prosopagnosie bývá často vrozená, často trvá dlouhé roky, než postižení přijdou na to, že ostatní lidé to mají jinak. A neprávem pak bývají označování za domýšlivé či arogantní, protože třeba nepozdraví kolegu, souseda nebo kamaráda. Stejně jako Brad Pitt ho jednoduše nepoznají. Porucha ale může nastat i během života, například po úrazu hlavy nebo následkem mrtvice či Alzheimerovy choroby. Léčba na ni neexistuje.

Proč se Brad Pitt svěřil?

Dalším projevem prosopagnosie je špatné rozeznávání emocí u druhých lidí, velmi komplikované odhadování věku a někdy i pohlaví či dokonce často složitá orientace při sledovaní děje filmu nebo seriálu. Porucha může mít různé stupně postižení, ale lidé, kteří s ní žijí, se musí naučit rozeznávat lidi ve svém okolí podle barvy vlasů, oblečení, hlasu či dalších znaků. V zaměstnání je dobrou pomůckou zapsat si jména kolegů podle jednotlivých stolů, případně je požádat, aby si své vizitky nechávali někde viditelně. Doporučuje se také všem ve svém okolí o své poruše říci, aby se předešlo nepříjemným okamžikům, kdy dotyčný někoho blízkého jednoduše nepozná. Což je zřejmě důvod, proč slavný herec o svém postižení promluvil veřejně.

zdroj: www.express.co.uk, people.com, www.medicaldaily.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související