Jahodové knedlíky na dva způsoby podle Sandtnerky

foto. Pixabay

Sezona jahod vrcholí, a tak je nejvyšší čas připravit dobré poctivé jahodové knedlíky. A pokud se vám ty kynuté nebo tvarové už přejedly, zkuste ty ze spařeného těsta podle osvědčeného receptu Marie Janků-Sandtnerové.

Jahody obsahují kromě vitaminů A, B, E i vysoké procento vitaminu C. Také v nich najdeme velkou škálu minerálů – kyselinu listovou, draslík, vápník, hořčík, železo, zinek a především mangan. Toho obsahují nejvíc ze všech druhů ovoce. Mangan je stopový prvek, velmi důležitý pro naši látkovou výměnu a podporuje rovněž činnost mozku. Jeho nedostatek se projevuje únavou, bolestmi kloubů i stavy podrážděnosti. Jahody se kdysi používaly i k lékařským účelům. Ve starém Římě lékaři dokonce věřili, že zmírňují projevy melancholie, mdlob, zánětů, horečky a prospívají ledvinám.

Jahodové knedlíky ze spařeného těsta na dva způsoby

Na pět porcí potřebujete: 1/2 l mléka, 50 g másla, 140 g hrubé mouky, 2 vejce, 400 g jahod, sůl. Na posypání 30 g tvrdého tvarohu, 20 g moučkového cukru, rozpuštěné máslo dle chuti

Postup: Mléko se špetkou soli a máslem nechte přijít těsně k varu. Vsypte mouku a za stálého míchání vytvořte tuhé těsto, které se na vařečku ani hrnec nechytá. Nechte ho vychladnout a vmíchejte vejce. Z těsta pak vykrajujte kousky, do kterých zabalíte vždy jednu nebo dvě jahody. Knedlíky vařte v osolené vodě cca 5 minut, pak ochucené hned podávejte.

Na druhý způsob potřebujete na pět porcí: 200 g hrubé mouky, 130 ml horkého mléka, 1 vejce, 30 g tvarohu, 20 g cukru, 60 g másla, mouka na posypání válu, 400 g jahod.

Postup: Mouku polijte vroucím mlékem, osolte a vypracujte těsto, které se nelepí, pak přidejte vejce a zapracujte je do těsta. Vypracované těsto zakryjte teplým hrnec a nechte cca 20 minut tzv. zapařit. Knedlíky vařte 5 minut a ochucené hned podávejte.

Kdo byla slavná kuchařka Marie-Janků Sandtnerová?

Narodila se roku 1885 do rodiny pražského litografa Otty Sandtnera. Po studiích na Vyšší dívčí škole nakonec absolvovala vyhlášenou školu kuchařskou a hospodyňskou při Městské dívčí průmyslové škole a kurz pro učitelky na školách kuchařských a hospodyňských školy Vesna v Brně. Díky absolvovanému kurzu účetnictví mohla psát knihy tak, aby žádná kuchařka zbytečně neplýtvala. Po škole nastoupila jako učitelka v Městské dívčí odborné škole rodinné a živnostenské v Praze 2 a její žákyně ji přiměly k tomu, aby v roce 1924 vydala svou první a nejslavnější kuchařskou knihu. Na svém kontě má však kuchařek mnohem víc. Jsou to například: 60 obědů a večeří jednoduchých i složitých, s výměrem potravin pro pět osob podle čtyř ročních období; Cukrovinky a pamlsky na vánoční stromeček a stoleček; Lesní plody a jejich úprava v domácnosti; Ryby: předpisy a rozpočty rybích pokrmů nebo Zeleniny a saláty. Jednou z těchto kuchařek se inspirovala i Iveta Fabešová.

zdroj: Albatrosmedia, hespruceeats.comhealthy.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související