Jak upéct ty nejnadýchanější masopustní koblihy? Kouzlo je v kynutí i rumu

foto: Unsplash

Masopust je v plném proudu a nadýchané koblihy k němu patří. Pokud si na ně netroufáte, máme pro vás recept, podle kterého se povedou vždy. Nádherně vláčné a voňavé!

Období masopustu, neboli také fašank či voračky, již tradičně začíná na Tři krále a končí Popeleční středou. Ta letos vychází na 14. února. Hned po ní pak nastává období 40 dní půstu, završené Velikonocemi. Ty letos začínají 29. března. Období tučných a sladkých jídel tedy stále ještě pokračuje a tak bychom si tedy určitě měli něco dobrého upéct. Masopustní koblihy jsou zaručená lahůdka. Jak na ně?

Na masopustní koblihy potřebujete:

  • 500 g hladké mouky
  • 40 g cukru krystal
  • 50 g másla
  • 3-4 žloutky (podle velikosti)
  • 2 lžíce rumu
  • 30 g droždí
  • 1/4 l mléka
  • citronovou kůru
  • sůl
  • olej na smažení
  • meruňkovou marmeládu
  • moučkový cukr na posypání

Postup:

Do mísy nasypte mouku, na ni rozbrobte droždí, posypte trochou cukru, pokapejte asi lžící vlažného mléka, malinko zasypte moukou a nechte vzejít kvásek. Žloutky s asi polovinou cukru a máslem utřete do pěny, zamíchejte nastrouhanou kůru z jednoho bio citronu, rum (díky němu pak koblihy nenasají při smažení tolik tuku) a přidejte k mouce s kváskem. Do mouky přidejte špetku soli, zbytek cukru a teplého (ne horkého) mléka. Vymíchejte, ideálně v robotu, hladké nelepivé těsto. Na správně vypracovaném těstě by se měly tvořit malé puchýřky. Posypte ho malinko moukou, přikryjte utěrkou a na teplém místě nechte dobře vykynout. Trvá to hodinu až hodinu a půl.



Jak správně naplnit koblihy?

Po vykynutí těsto vyklopte na pomoučený vál a rozválejte na placku asi 1 cm silnou. Skleničkou nebo vykrajovátkem vykrajujte kolečka. Doprostřed každého dejte lžičku marmelády, přiklopte druhým kolečkem, okraje pevnět stiskněte k sobě a nechte koblihy ještě cca 20 minut znovu kynout. Druhý způsob je, že vyválíte silnější asi 2 cm silnou placku, z ní vykrájíte kolečka, která zase necháte ještě kynout a pak je smažíte bez marmelády. Tu do nich po usmažení pak vtlačíte cukrářským sáčkem. Dá se to i velkou plastovou stříkačkou. Druhý způsob má tu výhodu, že vám při smažení nevyteče žádná marmeláda, která by se v oleji připalovala.

Jak usmažit koblihy?

Zbylé kousky těsta můžete osmažit jen tak nebo z nich zakroutit tzv. hady, usmažit je a posypané cukrem je nabídnout dětem. Milují to. Koblihy se musí smažit ve vysoké vrstvě oleje minimálně třícentimetrové, aby neklesaly na dno. Olej musí být dostatečně rozpálený. To poznáte tak, že když do něj vhodíte kousek těsta, okamžitě se začne smažit. Koblihy se také nesmí při smažení dotýkat. Každou smažte zhruba dvě tři minuty z každé strany a pak nechte okapat ideálně na mřížce. Hotové pocukrujte.

Jak na kynuté těsto?

Dobře nachystaný kvásek je základ úspěchu. Na mouky vždy rozdrobte předepsané množství droždí. Než ho použijete, zkontrolujte, že není oschlé, prošlé nebo dokonce plesnivé. Uchovávat by se mělo vždy v chladu. Droždí posypte cukrem, pokapejte pár lžícemi teplého (ne horkého) mléka nebo vody a rozmíchejte na kašičku, do které přimíchejte malinko mouky. Zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě vzejít. Kvásku dejte čas, klidně i 20 minut.

Zdroj: www.thespruceeats.com, housetohouse.com, irozhlas.cz, www.healthline.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související