Sladkost na víkend: Rychlá hrnková buchta s rebarborou a jahodami

foto: Unsplash

Milujete rychlé recepty? Tenhle je super rychlý. Na těsto můžete použít jakékoli ovoce, ale pokud ještě v obchodech narazíte na rebarboru, určitě ji vyzkoušejte. Rychlá hrnková buchta je skvělá i s jahodami (klidně v kombinaci), meruňkami, malinami, višněmi…

Navinulá chuť reveně neboli rebarbory nesedí každému, ale má své kouzlo. Mnozí z nás ale stále tápou co vlastně rebarbora je a jak ji správně připravit. 

Reveň kadeřavá (lidově zvaná rebarbora) je druh zeleniny, který se vyznačuje nezaměnitelnou kyselou chutí. Používá se k přípravě řady nejrůznějších pokrmů, například koláčů, bublanin nebo nápojů. Její výrazná sladkokyselá chuť, ale mnoho lidí mate a řadí ji k ovoci. S tím názorem se ale poměrně často setkáte například v USA, kde ji ovocem nazývají celkem běžně. Sezona rebarbory je krátká, trvá nejdéle do konce června. Později v ní totiž stoupá podíl kyseliny šťavelové a je ke konzumaci již nevhodná. I tak se ale nedoporučuje jíst nikdy zasyrova a vždy jen stonky, nikdy ne listy, ve kterých je podíl kyseliny šťavelové vysoký stále.

Co rebarbora obsahuje?

Rebarbora obsahuje poměrně dost vitaminu C, ve 100 gramech najdeme 6 % denní doporučené dávky, jenže ten se delším vařením ztrácí. Ve 100 gramech vařené rebarbory najdeme ale 26 % denní doporučené dávky vitamínu K, a také je tato zelenina bohatým zdrojem vlákniny. Kalorická hodnota je celkem zanedbatelná, ovšem s přídavkem cukru výrazně stoupá. Za zmínku ještě stojí, že 100 g rebarbory obsahuje 15 % doporučené denní dávky vápníku, 3% doporučené denní dávky draslíku a 1 % doporučené denní dávky kyseliny listové. V menší míře v ní najdeme i draslík, hořčík, mangan, sodík, železo. Dále sacharidy (31,2 g), vlákninu (2 g) a bílkoviny (0,4 g).

Jahody zase obsahují kromě vitaminů A, B, E i vysoké procento vitaminu C. Proto bychom je měli jíst ideálně čerstvé, vařením se vitamin C rychle ztrácí. Také v nich najdeme velkou škálu minerálů – kyselinu listovou, draslík, vápník, hořčík, železo, zinek a především mangan. Toho obsahují nejvíc ze všech druhů ovoce. Mangan je stopový prvek, velmi důležitý pro naši látkovou výměnu a podporuje rovněž činnost mozku. Jeho nedostatek se projevuje únavou, bolestmi kloubů i stavy podrážděnosti.

Rychlá hrnková buchta s rebarborou a jahodami

Potřebujete:

  • 4 celá vejce
  • půl hrnku cukru
  • 2 hrnky polohrubé mouky
  • půl hrnku oleje (slunečnicový, ořechový)
  • 1 prášek do pečiva
  • 1 vanilkový cukr
  • 300 g rebarbory (lze nahradit jiným ovocem)
  • 150 g jahod

Postup:

Rebarboru očistěte a nakrájejte na kousky. Spařte horkou vodou a nechte okapat. Všechny ostatní suroviny dejte do mísy a vymíchejte těsto. Pokud chcete mít buchtu ještě nadýchanější, z bílků ušlehejte sníh, ale není to nezbytné.

Těsto nalijte do vymazané a vysypané formy nebo pekáčku, navrch přijde oslazená rebarbora nebo jiné ovoce posypané drobenkou a pečte při cca 170 stupních asi 35 minut. Před dopečením zkontrolujte špejlí, zda je buchta propečená. Hotovou můžete dozdobit čerstvými jahodami, pocukrujte a noste na stůl. Pokud chcete mít ještě sofistikovanější verzi téhle dobroty, polijte ji po upečení rozpuštěnou bílou čokoládou nebo karamelem.

Zdroj: hollandandbarrett.comhealthline.comnutrition-and-you.com, healthy.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související