Sladkost na víkend: Větrníčky s jahodami pro maminku

foto: Pixabay

Už tuto neděli oslavíme svátek všech maminek. A dobrý zákusek se jako poděkování hodí vždy. Takže co zkusit větrníčky s jahodami? Naplnit je můžete jen šlehačkou nebo i žloutkovým nebo karamelovým krémem jako klasické větrníky.

Větrníčky s jahodami

Na těsto potřebujete: 10 dkg másla, 1/2 l vody, 20 dkg hladké mouky, sůl, 5 vajec. Do hrnce se silnějším dnem nalijte vodu, přidejte máslo a špetku soli. Až se máslo rozpustí a voda začne vřít, stáhněte plamen a přisypávejte pomalu mouku. Míchejte, až se vytvoří husté těsto. To pak přibližně 7 -10 minut odlepujte ode dna a pořád míchejte. Tomu se říká odpalování. Pak stáhněte z plotny a nechte zcela vychladnout. Do zchladlého těsta pak postupně vmíchejte za pomoci ručního šlehače či robota pět vajec a špetku prášku do pečiva. Výsledné těsto musí být krásné hladké a lesklé.

Těsto pak vložte do cukrářského sáčku a na plech vyložený pečicím papírem nastříkejte větrníky. Jestliže chcete mít jeden jako druhý, vezměte kulatou formičky nebo skleničku a na pečicí papír si vyznačte jednotlivá kolečka a na ně těsto nastříkejte. Vložte do trouby vyhřáté na 200 stupňů, po deseti minutách stáhněte teplotu na 160 stupňů a pečte ještě 5-10 minut do růžova. Během pečení neotevírejte troubu, těsto by spadlo.

Pokud se nechcete dělat s krémem, stačí šlehačka, s jahodami jde krásně dohromady. Zkušenější cukráři si hravě poradí s dalšími krémy, které můžete libovolně nakombinovat.

Na žloutkový krém potřebujete:

  • 450 ml 12% smetany
  • 2-3 žloutky
  • 60g cukru krystal
  • 40 g škrobu
  • 55 g másla
  • vanilkový lusk

Do misky vlijte smetanu, přidejte půlku vanilkového lusku i s vyškrabanými semínky a na vodní lázni zahřejte. Ve druhé míse smíchejte žloutky s cukrem a škrobem. Na žloutkovou směs nalijte horké mléko, promíchejte a vraťte nad vodní lázeň. Zahřívejte a míchejte několik minut, dokud směs nezhoustne. Pak sundejte z lázně a vmíchejte máslo. Horký krém přikryjte a dejte ho do lednice vychladnout.

Karamelová šlehačka: Budete potřebovat 200 g krystalového cukru, 200 ml smetany a 50 g másla. Cukr nechte zkaramelizovat a vlijte na něj horkou smetanu. Prská to, ale pořád míchejte, až se karamel rozpustí a hmota bude hladká. Do téměř vychladlé potom vmíchejte změklé máslo a nechte odležet do druhého dne. Pak smíchejte s jednou ušlehanou 40% smetanou.

Od kdy slavíme Den matek?

Oslavy matek a mateřství lze vystopovat až ke starým Řekům a Římanům, kteří pořádali festivaly na počest mateřských bohyň Rhey a Cybele. Modernější připomínkou honorace mateřství je Den matek, raný křesťanský svátek známý jako „Neděle mateřství“.

Tento svátek kdysi patřil k tradičním svátkům ve Spojeném království i dalších evropských státech a připadal vždy na čtvrtou neděli během půstu. Postupem času se tradice Neděle matek změnila na více světský svátek a děti během něho obdarovávaly své matky květinami a dalšími dárky. Tento zvyk se nakonec spojil s americkým Dnem matek v první polovině minulého století.

V Československu se začal Den matek slavit každou druhou květnovou neděli už v roce 1923 díky dceři tehdejšího prezidenta T.G. Masaryka Alici Masarykové, jejíž matka byla jak známo Američanka.

Ve Spojených státech se Den matek oficiálně slaví od roku 1900 díky úsilí Anny Jarvis. Ta po smrti své matky v roce 1905 pojala Den matek jako způsob, jak uctít oběti, které matky přinesly pro své děti. Poté, co získala finanční podporu od majitele obchodního domu ve Filadelfii Johna Wanamakera, zorganizovala v květnu 1908 první oficiální oslavu Dne matek v metodistickém kostele v Graftonu v Západní Virginii. Ve stejný den se také tisíce lidí zúčastnily akce ke Dni matek v jedné z maloobchodních prodejen Wanamaker ve Philadelphii.

Zdroj: Mother’s Day 2023 – Date, Founding & Traditions | HISTORY

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související