Že ve městech nedýcháme zrovna čistý vzduch, je známá věc. Některé studie dokonce potvrzují, že život vedle rušné dopravní tepny se dá přirovnat k vykouření 10 cigaret denně. A je potěšující, že kromě omezení dopravy, vedou ke zlepšení i jiné cesty. Jak dokazuje novinka z pražských Holešovic, pomoci může i moderní umění.
Unikátní velkoplošná malba tzv. mural art, ztvárňující portrét smutné dívky, vznikal více než týden pod taktovkou známého street art umělce Davida Strauzze. Na malbu o velikosti 350 m2 bylo použito 130 kilogramů speciální ekologické barvy Airlite z Itálie, kterou ze 100 % tvoří minerální látky. Barvy fungují na principu fotokatalýzy. Kontaktem barvy s energií slunečního záření dojde k chemickému rozkladu škodlivých látek, které se transformují na již bezpečné molekuly solí.
Malba dokáže nahradit les…
Celkově malba dokáže z ovzduší pohltit až 88 % škodlivin. Eliminuje oxidy dusíků, VOC (těkavé organické látky) a zabraňuje tvorbě plísní či přehřívání budovy. 100 metrů čtverečních malby v podstatě splní podobnou funkci jako stejně velká plocha vzrostlého lesa. Tato technika je proto ideální do center velkoměst, kde není na výsadbu stromů prostor.
„I když je vzduch, který dýcháme, zdarma, je potřeba si uvědomit, jak důležité je o tento životně důležitý element pečovat. Praha dlouhodobě spadá do míst se zhoršenou kvalitou ovzduší. Proto jsme se značkou Nike začali přemýšlet, jak v tomto ohledu některé z vytížených lokalit co nejrychleji ulevit. A rozhodli jsme se vytvořit mural art, který doslova požírá nečistoty z ovzduší a zároveň do prostředí vnáší moderní umění,” říká o projektu Jan Sedloň, brand manažer Footshopu.
Spojení značek ve společné kampani We share the Same Future má za cíl poukázat na alarmující míru znečištění životního prostředí na celé planetě. Během letošního roku má Footshop v plánu realizovat obdobný projekt také v Bukurešti.