Mlsání na víkend: Skořicoví šneci z kynutého těsta

foto: Unsplash

Kombinace kynutého vláčného těsta s voňavou skořicí je lahodná a pro podzimní sychravé odpoledne jako stvořená. Pokud si při přípravě kynutého těsta nejste jistí, poradíme vám, jak na to. Skořicoví šneci budou patřit k vašim cukrářským skvostům.

Vůně skořice je neodmyslitelně spojená s podzimními a zimními měsíci a k těmto ročním obdobím jednoduše patří. Toto prastaré cejlonské koření má navíc hned několik zdravotních benefitů, pro které je mimo jiné tak oblíbené.

Vůně skořice

Skořice je bohatá na minerály jako vápník, železo, hořčík, fosfor, mangan, draslík a na vitaminy C, E a K. Zároveň je označována za přírodní antioxidant, který má protizánětlivé účinky, snižuje cholesterol a má příznivý vliv na naše zažívání. Na podzim a zimě je oblíbená i proto, že dokáže zahřát, uklidnit a její vůně i příznivě ovlivňuje naši náladu.

Kynutí skořicoví šneci vám v tomto podzimním počasí zaručeně vykouzlí úsměv na tváři a mimo to provoní i celou vaši domácnost. A to už vůbec nemluvíme o tom, jak báječně chutnají!

Na skořicové šneky potřebujete:

  • 25 g čerstvého droždí
  • 500 g hladké mouky ideálně na kynutá těsta
  • 75 g rozpuštěného másla
  • 250 ml vlažného mléka (nebo zahřátého ohřátého na 37 °C, tzv. „na prst“)
  • 40 g cukru
  • Náplň:
  • 25 g mleté cejlonské skořice
  • 75 g změklého másla
  • 40 g třtinového cukru

Postup: Nejprve zadělejte kvásek z mléka, droždí a cukru. Do velké mísy si připravte zbylé ingredience – mouku a sůl. Když kvásek asi za 10 – 15 minut vzejde, přidejte ho k ostatním surovinám a zpracujte v hladké těsto. Posypte trochou mouky a nechte 40 minut kynout pod utěrkou. Mezitím si nachystejte náplň. Rozpusťte v rendlíku máslo a v misce smíchejte s cukr se skořicí. Těsto po vykynutí zpracujte rukama a vyválejte na obdélník široký asi 50 cm, potřete ho v celé ploše máslem a bohatě posypte skořicovým cukrem. Zatočte těsto do pevné rolády a krájejte asi 2 cm široké proužky. Sázejte do kulaté formy jeden vedle druhého.  Nechte ještě dokynout pod utěrkou asi 15 minut. Předehřejte troubu na 180 °C. Pečte asi 10 minut. Po upečení můžete polévat rumovým máslem. Také můžete dozdobit perlovým cukrem, nebo drcenými oříšky. Nebo je můžete polít cukrovou polevou.




Jak na kynuté těsto?

Dobře nachystaný kvásek je základ úspěchu. Na mouky vždy rozdrobte předepsané množství droždí. Než ho použijete, zkontrolujte, že není oschlé, prošlé nebo dokonce plesnivé. Uchovávat by se mělo vždy v chladu. Droždí posypte cukrem, pokapejte pár lžícemi teplého (ne horkého) mléka nebo vody a rozmíchejte na kašičku, do které přimíchejte malinko mouky. Zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě vzejít. Kvásku dejte čas, klidně i 20 minut.

Dobře připravené kynuté těsto nelepí, je krásně kompaktní a nedrolí se. Odhadnout správné množství tekutiny chce cvik, každá mouka saje jinak, ale obecně platí, že na 500 g mouky má přijít asi 2,5 -3 dcl tekutiny. Raději dejte vždy malinko víc a když je těsto mazlavé, přidejte trochu mouky. Když budete do tuhého těsta přidávat další tekutinu, nikdy se vám už tak pěkně nevymíchá. Že je dobře vykynuté, poznáte podle toho, že zhruba zdvojnásobí svůj objem a zespodu se na něm dělají bublinky. 

Jak správně vybrat mouku?

Patříte k těm, kteří rádi pečou, a ještě raději své výtvory ochutnávají, ale máte stále strach z toho, že
něco pokazíte? A největším strašákem jsou pro vás právě kynutá těsta? Důležité je si i správně vybrat mouku. Na kynutá těsta je nejlepší kvalitní hladká mouka. V obchodech najdete i tu, která je přímo označená jako hladká mouka na kynutá těsta, která zajistí, že těsto bude správně nadýchané, kypré a
vláčné. Těsto z této mouky navíc dobře kyne, má větší objem, je tažné, pružné a dobře drží tvar.
Dalším benefitem této mouky je, že je 100 % namletá z kvalitního českého obilí a z toho důvodu také
hrdě nosí označení Klasa. Využijete ji jak na sladké pečení, tak i na slané například pro přípravu housek
či pizzy.

Zdroj: www.thespruceeats.com, housetohouse.com, babiččinavolba.cz, www.healthline.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související