Suchý únor je tu. Přidáte se? A proč vlastně?

foto: Unsplash

Suchý únor je česká, a od roku 2021 oficiálně také slovenská, osvětová kampaň vybízející k měsíční abstinenci alkoholu, pořádaná organizací Suchej únor. A je stále populárnější.

Únor je tu, a s ním i známá světová kampaň zaměřená na jeden měsíc bez kapky alkoholu. Letošní rok navíc slaví desetileté výročí, poprvé se totiž tento projekt objevil v roce 2013 ve Velké Británii. Tam se však slaví jako suchý leden, v originále Dry January. Česká Liga otevřených mužů velmi rychle na tuto kampaň reagovala a vyzvala i českou veřejnost, aby se zapojila do projektu, ovšem s názvem Suchý únor. Účast tak v roce 2013 oficiálně potvrdilo sto mužů, kteří si chtěli vyzkoušet, zda mají konzumaci alkoholu pod kontrolou. 

Dnes se do tohoto projektu, který platí stále v zahraničí v lednu a v Čechách v únoru, zapojují doslova miliony lidí po celém světě. Mnozí totiž díky téhle zkoušce poznali, že se jim během měsíce bez alkoholu zlepšil spánek, fyzická aktivita, sex i soustředění. A pokud bojujete s kily navíc, můžete se těšit i na výraznější úbytek. Většina těch, kdo si Suchý únor „dali“ shodila tři až šest kil.

Důvody by tu byly

Francouzi, Španělé či Italové si pochutnají na vínu, ovšem pijí ho převážně k jídlu. Naopak v Čechách se pije pivo, a to často během celého dne. Co se týče tvrdého alkoholu, podle zprávy OECD z roku 2022 spotřebuje v České republice každá osoba starší 15 let až 12,1 litrů čistého lihu za rok. Tím patříme ke čtvrté nejhorší zemi na světě. Hůře už je na tom jen Lucembursko (15,3 l), Francie (12,3 l) a Rakousko (12,2 l).

Suchý únor. Dám to?

Pokud jste se letos rozhodli měsíc bez alkoholu vyzkoušet a máte strach ze selhání, můžete hledat inspiraci například v knize Umění nepít (2022) od Reného Kujana a Dušana Randáka. Autoři tvrdí, že střízlivost vám sice nedá křídla, ale na druhou stranu začnete žít podle svého a tak jak chcete vy.

Už se vám stalo, že jste někomu ve svém životě řekli NE, a následně zjistili, že vám nejen nechybí, ale že je vám bez něj mnohem lépe? Někomu, kdo se tváří jako kamarád, ale přitom vám systematicky otravuje život, krade váš čas a ničí vaše zdraví a vztahy…? Ne? A chtěli byste takový osvobozující pocit zažít? Případně porozumět, jak jste se do takové situace dostali, proč v ní setrváváte a kudy z ní ven? Tak přesně tato témata kniha rozebírá. Má být podnětem k zamyšlení. A pomocníkem v případě potřeby změny, jelikož si musíme přiznat, že naše civilizace nechala vstoupit alkohol hluboko do našich životů. Máme pocit, že pomáhá spláchnout žal, úspěchy i prohry, a díky tomu se stal nedílnou součástí našich životů.

Dáte i půst?

Kniha může napomoci odpovědět si na několik zásadních otázek. Například: Opravdu je to tak nezbytná substance k plnému prožívání života? Skutečně nám přináší tolik dobra, kolik je mu připisováno? Proč jsem ho nechal/a do svého života vstoupit zrovna já? Bylo to mé svobodné rozhodnutí, nebo tlak zvenčí, od přátel, společnosti, rodiny? Kolik reklam na alkoholické nápoje jsem viděl za poslední den, týden? A do jaké míry ovlivňují můj postoj k této látce? Jaká je skutečná cena alkoholu, co nám skutečně dává a – to je ještě mnohem závažnější otázka – co nám ve skutečnosti bere?

A ti, kdo si chtějí svůj suchý týden ještě zpestřit, se můžou vrátit k tradici našich předků. Ti po masopustu, kdy si naposledy dopřáli, šest týdnů před Velikonocemi drželi půst a zřekli se nejen alkoholu, ale i masa a dalších masných výrobků. Tento půst začíná Popeleční středou, která letos vychází na 22. února. Přidáte se?

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, suchejunor.cz, dryjanuary.alcoholchange.org.uk, Albatrosmedia.cz, szu.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související