Ta nejlepší dýňová polévka: Bez jediného zrnka mouky, za to plná chuti a vůní

foto: Unsplash

Jen těžko budete hledat výstižnější symbol podzimu. Dýňová polévka zahřeje na těle i na duchu a uvařit tu nejlepší ze všech je jednodušší, než myslíte.

S prvními sychravými dny je dýňová polévka to nejlepší, co si můžete uvařit. Receptů na ni existuje víc než dnů v roce. My v redakci nedáme dopustit na tento. Až ho vyzkoušíte, dáte nám za pravdu, že je opravdu skvělá. Nejrůznější variace jsou samozřejmě možné, ale zkuste ji pro jednou připravit přesně takhle.

Výhodou tohoto receptu je, že ho mohou úplně všichni. Je bez lepku, vhodný pro vegetariány i vegany. A když vynecháte chilli (což je trošku škoda) smlsnou si i děti. A pokud dýni opravdu milujete, doporučujeme koupit dvě dýně a z té jedné připravit pyré. Na to stačí upečenou dýni jen umixovat a případně dochutit. Je to skvělá příloha k masu, ale uvařit z něj můžete i rizoto nebo pyré přidat k těstovinám.

Na čtyři porce dýňové polévky potřebujete:

  • 1 středně velkou dýni, ideálně hokaido
  • 1 cibuli
  • 1-2 chilli papričky
  • 1 plechovku kokosového mléka
  • cca 3dcl vody či zeleninového vývaru
  • sůl, pepř
  • olivový olej
  • máslo (při veganské variantě nahraďte olejem)

Postup:

Dýni rozkrojte, vydlabejte, posolte, pokapejte olivovým olejem a dejte do trouby při 180 stupních asi na 15–20 minut upéct. Dýni hokaido nemusíte loupat. Mezitím si oloupejte cibuli, pokrájejte najemno a na másle či oleji krátce orestujte. Pak přidejte opečenou dýni, pokrájenou chilli papričku, podlijte vodou a nechte chvilku rozdusit. Rozmixujte, přidejte kokosové mléko a vodu či zeleninový vývar dle potřeby, aby polévka zůstala hezky hustá. Na úplný závěr můžete přidat bylinku dle chuti, milovníci tradic zvolí koriandr, ale moc zajímavá je dýňová polévka s bazalkou, popřípadě i listovou petrželí nebo libečkem.

Proč jíst více dýní?

Dýně jsou obecně nízkokalorické, zhruba 250 g čerstvé dýně obsahuje jen 49 kcal (z až 94 % ji tvoří voda), takže jsou určitě vhodně i při redukční dietě. Vynikají především obsahem betakarotenu a vitaminu A, ale dále v nich najdeme i mnoho dalších vitaminů a minerálů. Jeden šálek vařené dýně (245 gramů) obsahuje: 0,2 g tuku, 2 g bílkovin, 12 g sacharidů, 3 g vlákniny, vitamin A,B2 E i C, draslík, železo a kromě toho i malé množství hořčíku, fosforu, zinku. Dýně je také jedním z nejlepších zdrojů luteinu a zeaxantinu, dvou látek spojených s nižším rizikem degenerativních změn způsobených věkem.

Zelenina nebo ovoce?

Dýni lidé nejčastěji považují za zeleninu, protože obvykle o ní tak uvažujeme a využitím v kuchyni ji určitě k zelenině můžeme přiřadit. Z botanického hlediska se ale jedná o ovoce, protože vše, co má uvnitř plodu semena, je ovoce. A to dýně rozhodně má. Dýní existuje velmi mnoho druhů všechny jsou jedlé. Nejznámější je určitě dýně hokaido, které se jako jediná neloupe. Ale z hlediska chuti je skvělá například máslová dýně, která je velmi vhodná k naplnění a následnému zapečení. Ale pokud nemáte zrovna tu, klidně použijte jakoukoli další, zklamáni z výsledku určitě nebudete.

Jak připravit ty nejlepší bramborové placky?

zdroj: healthline.com, www.medicalnewstoday.com, www.bbcgoodfood.com,  www.medicalnewstoday.com


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související