Štědrovečerní menu: Maminčina vánoční polévka je mnohem lepší než rybí

foto: Pixabay

Zvyk jíst na Štědrý den rybí polévku není příliš starý, a pokud vám nechutná, nahraďte ji jinou. Lepší. Vánoční polévka z kuřete a zeleniny ji skvěle zastoupí.

Ryba byla už od dob vzniku křesťanství považována za jeho symbol. Proč, není úplně jasné, jedno z vysvětlení praví, že je odkazem na svatého Petra, který byl rybářem. Dalším, více pravděpodobným vysvětlením je, že symbol vznikl zkrácením řeckého rčení Ježíš Kristus syn boží spasitel, které znělo Ichthys (v řečtině Ἰχθύς, psáno i ΙΧΘΥΣ nebo i ΙΧΘΥϹ) a stalo se tajným heslem v dobách, kdy byli křesťané pronásledováni a museli se svou vírou skrývat.

Každopádně ryby byly vždy pro křesťany symbolické. Jedly se o půstu i v den, kdy slavíme narození Krista. Zvyk jíst kapra je ale mnohem novodobější, první zmínky se objevují až v průběhu 19. století. Dříve se na Štědrý den jedly především luštěniny, pekl se houbový kuba, vařila se hrachová či čočková polévka. Nesměl chybět česnek, aby byli všichni v příští roce zdraví a hlavních chodem byla často vánočka. Takže pokud vám rybí polévka nechutná, klidně si udělejte vlastní zvyk a připravte si tuhle zadělávanou kuřecí polévku, které je skvělá a chutná i dětem.

Určitě si ji oblíbíte a dost možná ji budete dělat častěji než jen o Vánocích. Je plná zeleniny, nádherně voní po silném kuřecím vývaru a bylinkách a je hodně sytá, tak to s ní nepřežeňte, ať vám ještě zbyde místo na hlavní chod.

Maminčina vánoční polévka

Potřebujete:

  • 1 celé menší kuře
  • 5 mrkví
  • 4 kořenové petržele
  • 1/2 menšího celeru
  • 1 větší cibuli
  • 3 stroužky česneku
  • 70 g másla
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 1 lžičku celého pepře, 3 kuličky nového koření, 2 bobkové listy, libeček
  • sůl
  • hladkolistou petrželku

Postup:

Celé kuře (prsa můžete vyříznout a nechat si je na jiný recept) vložte do velkého hrnce, přidejte, dvě mrkve, dvě petržele, kus celeru, cibuli, česnek, koření a sůl a nechte cca 1,5 táhnout (voda nesmí moc vřít) na silný vývar. Mezitím si pokrájejte zbytek zeleniny na kostičky. Když je vývar hotový, pokrájenou zeleninu osmažte v dalším velkém hrnci na másle, zapražte moukou a chvilku restujte. Pak zalijte vývarem a nechte asi deset minut na mírném plameni vařit. Mezitím oberte maso z kuřete a nakrájejte. Pokud se vám zdá masa hodně, můžete část i s trochou vývaru nechat stranou a použít třeba do rizota. Nakrájené maso vložte do polévky, podle potřeby dosolte a dochuťte pepřem, ozdobte pokrájenou hladkolistou petrželí a štědrovečerní kuřecí polévka je hotová.

Pokud máte rádi polévku jemnější, lze ji na závěr rozmixovat do hladka, dochutit smetanou a podávat s opečenými chlebovými krutony.

Zdroj: portal.rozhlas.cz, www.ceskatelevize.cz, cs.wikipedia.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související