Tip na lehkou a zdravou večeři: Grilovaná zelenina

foto: Unsplash

V lednu chceme jíst lehce a dobře. Čím se zasytit, abychom uspokojili chutě i těsný knoflík na kalhotách? Věčná otázka může být ihned zažehnána, pokud si vzpomenete, že máte doma mrkev, cuketu, květák nebo třeba papriky. Grilovaná zelenina je skvělým tipem na lehkou večeři nebo přílohu.

V zimě bychom, alespoň podle pravidel čínské medicíny nebo i ajurvédy, neměli jíst syrovou (studenou) zeleninu a saláty z ní připravené. Místo toho je lepší se zaměřit na co nejčastější konzumování teplé zeleniny, pečené, vařené nebo grilované. Mnoho lidí to dělá zcela intuitivně, zkrátka přišli na to, že jim je po takovém jídle lépe a příjemněji. Úprava by měla být co nejkratší, aby zbytečně dlouhým vařením zelenina neztrácela vitaminy a minerály. Následující recept to splňuje na jedničku. Grilovaná zelenina je úplně jednoduché jídlo, které nevyžaduje téměř žádné kuchařské umění a přitom chutná skvěle.

Grilovaná zelenina:

Potřebujete:

  • 1 kg zeleniny dle výběru: mrkev, cuketa, lilek, květák, brokolice, papriky
  • 1 červenou cibuli
  • 2 paličky česneku
  • hrubozrnnou sůl
  • olivový olej
  • čerstvé nebo sušené bylinky dle chuti a dostupnosti: rozmarýn, tymián, oregano, saturejku, šalvěj, petržel

Postup:

Zeleninu očistěte a nakrájejte na plátky či větší kusy, cibuli na proužky. Přidat můžete i žampiony, hrachové lusky nebo baby kukuřici. Čím větší pestrost tím větší chuťový zážitek. Celé paličky česneku jen rozkrojte na půl a vložte řeznou stranou dolů. Zeleninu nasypte do pekáčku, pokapejte dostatečným množstvím olivového oleje, osolte, posypte bylinkami a vložte do rozpálené trouby asi na 180 stupňů jen na horní gril zhruba na 10–15 minut zapéct. Nenechávejte déle, zelenina by měla zůstat trochu křupavá. Na závěr můžete ještě trochu pokapat olejem a posypat hrstí pokrájené petrželky. Druhý způsob je opéct jednotlivé druhy na grilovací pánvi nebo například kontaktním grilu, pak je smíchat, pokapat olejem a dochutit solí a bylinkami.

Grilovaná zelenina chutná samotná, s čerstvou bagetou, brambory nebo jako příloha k masu. Největší delikatesa je pečený česnek. Ten úpravou zesládne a když si ho namažete na pečivo, pokapané olejem, je to učiněná delikatesa.

Čím si obohatit jídelníček, když chceme hubnout?

OŘECHY A SEMENA

Ořechy bychom měli jíst opravdu často. Jsou sice syté, ale velmi výživné. Většina odborníků na výživu doporučuje jíst přibližně jednu hrst denně – například jako ranní či odpolední svačinu. Tedy samozřejmě jen případě, že na ně nejsme alergičtí. Volba může být velmi pestrá: mandle, kešu ořechy, pekanové ořechy, pistácie, lískové ořechy a slunečnicová semínka…. Zvláštní pozornost si zaslouží i para ořechy, které jsou výborným zdrojem selenu, který působí jako ochrana buněk a tkání před volnými radikály a podporuje imunitu.

JOGURT A ZAKYSANÉ VÝROBKY

Probiotické potraviny zlepšují peristaltiku, trávení i zažívání. Také prospívají imunitě, proto bychom je měli do svého jídelníčku zařazovat pravidelně.

JABLKA

Jablka obsahují hodně vlákniny, proto dokáží zpomalovat přírůstek váhy a jsou doporučována i při redukční dietě. Ideální množství je jedno jablko denně, nejlépe v dopoledních hodinách jako plnohodnotná svačina.

ČOKOLÁDA

Kakao, starodávné aztécké jídlo bohů, je plné antioxidantů, které brání tělo před volnými radikály. Fytonutrienty (látky, které pomáhají chránit rostliny před bakteriemi, houbami či hmyzem) obsažené v kakau mohou také pomoci snížit krevní tlak. Takže čokoládu ano, ale jen tu s nejvyšším obsahem kakaa. Ty mléčné, plné cukru a tuku moc blahodárných účinků nemají.

VEJCE

Jedno vejce obsahuje jen 80 kalorií. Což je zhruba stejně, jako má jedno menší jablko, nožička párku nebo třeba 2 dcl toniku. Takže pokud si dáte k snídani dvě vejce, je to jen 160 kalorií, které vás i díky vysokému obsahu bílkovin zasytí na půl dne. 

Zdroj: womanandhome.com, healthline.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související