Příběh jednoho z nejoblíbenějších drinků

foto: Unsplash

Sytě oranžový drink se v posledních letech stal symbolem relaxu a pohody. Pijeme ho nejen na dovolené u moře, ale také na horách, ve městě i v podvečer doma na balkoně. Málokdo ale tuší, jaké je jeho historie a kde se vůbec vzal. Ani to, že likér, který je jeho základem, je více jak sto let starý.

Málokterý nápoj si během let získal takovou popularitu jako právě Aperol. Proč? Kromě výrazné hořkosladké chuti nepochybně také díky odkazu k italskému „dolce far niente“, tedysladkému nicnedělání.

Kde se vzal Aperol?

Historie oblíbeného likéru se datuje už do roku 1919 a místem, kde se zrodil, je města Padova v regionu Benátek. Právě tady dva bratři, Luigi a Silvio Barbieri, po letech experimentování a hledání správných ingrediencí i poměrů ve své destilerii vytvořili lehký, sytě oranžový aperitiv, kterému dali jméno Aperol. I když je původní receptura přísně střežená, víme, že nápoj vznikl louhováním pomerančů, hořce a rebarbory spolu s dalšími bylinami a kořením, ve směsi vody, cukru a alkoholu. 

A přišel na svět ve správnou chvíli. Poválečné období přineslo nové naděje a příležitosti, lidé si chtěli odpočinout, bavit se. Aperol mezi Italy brzy získal velkou oblibu u všech generací. Oblíbili si ho především mladí, kteří se nad sklenkou oranžového drinku scházeli v benátských kavárnách a barech, což s oblibou činí dodnes. Patří k typickému „aperitivo italiano“, který Italové tak milují.

Pražský Mánes, místo s bohatou historií

Pražská kulinární scéna se nedávno rozrostla o místo, které by nemělo uniknou žádnému milovníkovi italského odpoledního relaxu se sklenkou v ruce. V pražském Mánesu na Aperol Spritz Terrace Mánes Praha dostanete kromě výborně namíchaného pití i různé malé pochoutky v podobě sušených rajčat, oliv a krekrů. Výborný drink, krásné prostředí a luxusní výhled na řeku, co si odpoledne po práce přát víc…

Pražský Mánes většina lidí zná jako prestižní výstavní síň ze 30. let, která po dobu celého roku hostí spoustu výstav a dalších kulturních akcí. Dnešní funkcionalistická budova nahradila dřívější Šítkovské mlýny, renesanční vodárenská věž ale byla zachována, a v její bezprostřední blízkosti vyrostla jedna z ozdob dnešních vltavských břehů. Až do dnešních dnů zde má sídlo Spolek výtvarných umělců Mánes.

Recept na perfektní drink, který zvládnete i doma

Stačí si zapamatovat jednoduchý poměr 3–2–1 a už se nikdy nespletete. Do sklenice plné ledu nalijte 3 díly prosecca, 2 díly Aperolu a 1 díl sody. Jemně promíchejte otočením lžičkou, doplňte plátkem pomeranče a podávejte bez brčka, abyste se neochudili o báječnou vůni pomerančů. Na zdraví a krásné léto!

Zdroj: www.townandcountrymag.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související