Sladkost na víkend: Nadýchané lívance s ovocem a domácí nutelou

foto: Unsplash

Jak správně upéct ty nejlepší lívance? Vsaďte na klasický recept z kynutého těsta. Lepší totiž není. Jen tak jsou správně nadýchané a rozplývají se na jazyku. Příprava je snadnější, než si možná myslíte.

Také tápete, jaký je vlastně rozdíl mezi palačinkami a lívanci? Nejvíce v tom chybují ti, kdo hodně cestují, protože například v USA tolik oblíbené pancakes svou velikostí připomínají spíše naše palačinky, ale ve skutečností to jsou vlastně lívance. Název lívance pochází od slova lít, neboť jde o lité těsto. Ale těsto na palačinky se přeci také lije… Zajímavé je, že slovo lívance doputovalo až za hranice naší vlasti, objevuje se především v Rakousku a Bavorsku, kde se také pečou liwanzen. Dostalo se sem nejpravděpodobněji s českými dívkami, které sem chodívaly sloužit do rodin a často i vařily.

Pokud bychom v tom chtěli udělat trochu pořádek, tak základní rozlišení je, že palačinky se obvykle pečou z nekynutého těsta a jsou velké a velmi tenké, přesně takové, jaké se pečou ve Francii pod názvem crêpes. Musí být opravdu téměř průsvitné a nadýchané. Sypou se cukrem i oříšky a nejčastěji promazávají marmeládou nebo čokoládou. Oproti tomu klasické staročeské lívance jsou z kynutého těsta a pečou se malé a vyšší. Jedly se především s povidly, marmeládou či sezonním ovocem. Nebo také s jablky a skořicí. Mnohé regionální kuchyně je znají i ve variantě na slano, to se jen vynechá při přípravě těsta cukr (použije se jen špetka na kvásek), vanilka a citronová kůra a jí se například k hustým polévkám nebo i pečenému masu.

Nadýchané lívance s ovocem a čokoládou

  • 750 ml vlažného mléka
  • 500 g hladké mouky
  • 2 středně velká vejce
  • kostka droždí (42 g)
  • 60 g cukru
  • zrnka z 1/2 vanilkového lusku
  • kůra z jednoho bio citronu
  • borůvky, ostružiny, jahody
  • domácí nutela nebo případně kupovaná či rozpuštěná čokoláda

Postup: Do mléka rozdrobte do jednoho místa droždí, posypte cukrem, lžící mouky a nechte vzejít kvásek. Pak přidejte ostatní suroviny a vymíchejte hladké těsto. Vejce by neměla být studená, proto si je vyndejte včas z lednice. Těsto nechte na teple přikryté utěrkou stát. Až zdvojnásobí svůj objem, můžete začít smažit. Trvá to asi 40 minut. Lívance pečte ideálně na pánvi, která se nemusí vymašťovat, suché jsou nejlepší. Upečené pak pomažte domácí nutelou nebo polijte rozpuštěnou čokoládou naředěnou kapkou smetany a ozdobte ovocem. Přidat navrh můžete šlehačku nebo zakysanou smetanu.



Jak správně připravit kynuté těsto?

Lívance se připravují z mnohem tekutějšího těsta než například buchty nebo koláče, a tak je jejich příprava o hodně jednodušší. Základem je ale dobře vykynutý kvásek. Droždí nesmí být staré, oschlé nebo plesnivé. Vždy ho rozdrobte, posypte trochou cukru a zalijte teplou tekutinou, to přiměje kvasinky k práci. Posypte troškou mouky a rozmíchejte na kašičku. Zakryté utěrkou nechte na teplém místě vzejít. Trvá to tak 15 až 20 minut. Důležité ale je, aby tekutina (mléko nebo voda) byla jen teplá, nikdy horká. Nejlépe to poznáte, když do ní strčíte prst, pokud pálí, je to moc.

Zdroj: www.chefkoch.de, www.thespruceeats.com, www.world-foodhistory.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související