Mlsání na víkend: Kynutý švestkový koláč se skořicovou drobenkou

foto: Unsplash

Přemýšlíte, co si o víkendu upéct za dobrůtku hodnou končících prázdnin? Doporučujeme klasiku: Kynutý švestkový koláč jako od babičky, skořicová drobenka mu dodá šmrnc moderního moučníku.

Švestky jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce u nás. V kuchyni můžete švestky velmi dobře využít na sladko i na slano. Sušené švestky se přidávají třeba do zelňačky, obalené ve slanině a opečené poslouží jako zajímavá chuťovka k vínu. A také se z nich připravují různá čatní a omáčky k tučnějším masům. Během vaření se zvýrazňuje jejich nakyslost, která podporuje trávení, proto jsou báječné například k pečené huse, kachně, bůčku či žebrům.

Mnozí švestky favorizují v tekuté podobě a je pravda, že stopečka slivovice či po moravsku trnkovice patří k národním koloritům. Švestky jsou ale samozřejmě nejzdravější čerstvé nebo jako součást sladkých jídel. Jsou velmi dobrým zdrojem antioxidantů, především vitamínu E a komplexu vitamínů skupiny B. Z minerálů stojí za zmínku draslík, vápník, hořčík a fosfor, ze stopových prvků zase měď a zinek. Lidové léčitelství je doporučuje při chudokrevnosti, revmatismu a dně. Pomáhají také regulovat hladinu cholesterolu a jsou skvělým prostředkem při zácpě.

Kynutý švestková koláč se skořicovou drobenkou

Potřebujete: 30 dkg hladké mouky, 10 dkg másla, 6 dkg práškového cukru, 2 dkg droždí, 2 žloutky, cca 120 ML vlažného mléka, vanilkový cukr, sůl, citronová kůra z půlky citronu, cca 300 g vypeckovaných a rozpůlených švestek. Na drobenku 60 g másla, 100 g cukru krystal, 100 g hrubé mouky a špetka skořice.

Postup: Z droždí, 2 dkg cukru, trochy teplého mléka a asi 1/4 mouky zadělejte kvásek. Do zbylé mouky přidejte cukr, vanilkový cukr, citronovou kůru, špetku soli, žloutky, kvásek a mléko, těsto pořádně vypracujte a nechte asi hodinku kynout. Musí zhruba dvojnásobit svůj objem. Vykynuté těsto rozválejte na pečicí papír na plech, poklaďte švestkami a zasypte drobenkou do které jste přidali trochu čerstvě nastrouhané skořice. Peče se asi 25 minut na 180 stupňů.

Tento recept si můžete zapsat do svého zlatého rodinného fondu, je vyzkoušený a s úspěchem ho můžete použít i s jiným ovocem.

Jak správně připravit kynuté těsto?

Dobře připravené kynuté těsto nelepí, je krásně kompaktní a nedrolí se. Odhadnout správné množství tekutiny chce cvik, každá mouka saje jinak, ale obecně platí, že na 500 g mouky má přijít asi 2,5 -3 dcl tekutiny. Raději dejte vždy malinko víc a když je těsto mazlavé, přidejte trochu mouky. Když budete do tuhého těsta přidávat další tekutinu, nikdy se vám už tak pěkně nevymíchá. Že je dobře vykynuté, poznáte podle toho, že zhruba zdvojnásobí svůj objem a zespodu se na něm dělají bublinky. 

Zdroj: BBC Good Food, webmd.com, healthline.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související