Sladkost na víkend: Svěží, letní tiramisu s pomerančovým likérem

foto: Unsplash

I klasické dezerty jako je tiramisu lze obměňovat a připravit v nejrůznějších variacích. Pokud použijete prvotřídní suroviny a dodržíte tradiční postupy, na kvalitě jim to rozhodně neubírá. Právě naopak. Vytvoříte lahůdku hodnou mistra cukráře.

Základem pravého dobrého tiramisu jsou, kromě mascarpone, kvalitní čerstvá vejce, kakao, káva a mandlový likér, který mu dodává tu nenapodobitelnou chuť. Zkusit to ale můžete i jinak. Tiramisu s pomerančovým likérem je mimořádné lahodné a protože se jedná o odlehčenou letní variantu připravuje se bez vajec. Pokud ale nedáte na tradiční krém s vyšlehanými vejci dopustit, nic proti tomu. Lahodná vůně pomerančů jej osvěží i tak

Na pomerančové tiramisu potřebujete:

  • 200 ml 40% smetany ke šlehání
  • 500 g mascarpone
  • 3 lžíce kvalitní pomerančové marmelády z hořkých pomerančů
  • 50 ml pomerančového likéru
  • 1 velké balení cukrářských podlouhlých piškotů
  • pravé holandské kakao na posypání nebo nastrouhaná hořká čokoláda
  • kůru z jednoho bio pomeranče

Postup: Smetanu ušlehejte do tuha. Do ní přidejte mascarpone, které vmíchejte zlehka a ručně. V tuto chvíli už raději nepoužívejte elektrický šlehač, krém by zřídl. V první minutě se zdá, že se hmoty nespojí, ale nebojte, spojí. Jen míchejte opravdu zlehka. Do krému pak namíchejte nastrouhanou kůru z jednoho chemicky neošetřeného bio pomeranče.

Do pomerančové marmelády kápněte asi 2 lžíce horké vody, pak přidejte pomerančový likér, šťávu z půlky pomeranče a rozmíchejte. Vezměte větší keramickou mísu (cca o průměru 25 cm a výšce min. 10 cm) a začněte vrstvit piškoty na sekundu namočené v pomerančové směsi na ně část krému, pak zase vrstva piškotů atd. Poslední vrstva je krém, který nakonec posypete kakaem nebo nastrouhanou čokoládou, k této variantě se hodí lépe. Hotové dílo dejte alespoň na dvě hodinky do lednice. Ozdobit můžete proužky kandované pomerančové kůry nebo libovolným ovocem.

Kdo ho vynalezl?

Jde o poměrně moderní moučník, který se narodil v Itálii. Výraz tiramisù v překladu znamená „povzbuď mě“ a autorství moučníků se nejčastěji přikládá treviském cukráři Robertu Liguanottovi, majiteli restaurace Le Beccherie, který jej tam poprvé představil o Vánocích roku 1969. Některé prameny ale uvádějí, že nejde úplně o jeho recept, jeho autorství je spíše připisováno jeho kolegyni, cukrářce Speranza Garatti, která ho už v někdy v roce 1960 měla na menu ve svém podniku pod názvem Císařský pohár. A Robert jej pak od ní převzal a přejmenoval. Nebo ukradl, kdo ví…

Každopádně pravé italské tiramisu je od roku 2017 pod ochrannou známkou původu coby produkt regionu Friuli-Venezia Giulia (Furlánsko-Julské Benátsko), musí být připravené pouze z těchto přísad: podlouhlých cukrářských piškotů, žloutků, cukru, kávy, mascarpone a kakaa. Alkohol může být vynechán, případně může být oblíbený mandlový likér amaretto zaměněný za dezertní víno marsala.

Základem tradičního receptu na tiramisu jsou, kromě mascarpone, kvalitní čerstvá vejce. Ideálně od domácích slepic nebo poctivého chovatele. Pro přípravu tiramisu nesmí být starší než pět dnů a musí být před rozklepnutím úplně čistá. Proto se je nebojte předem omýt teplou vodou a mýdlem. Pak už je to snadné. Příprava zabere sotva dvacet minut. Důležité je, žádnou surovinu nevynechat ani nepřidávat, a hlavně nic ničím nenahrazovat.

Zdroj: www.nationalgeographic.co.uk, italoamericano.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související